HaberlerSamsunSamsun'da papaz ve tarihi eser avcıları 'esrarengiz kapı'nın peşinde

Samsun'da papaz ve tarihi eser avcıları 'esrarengiz kapı'nın peşinde - Samsun Haberleri

Samsunlu demirci 68 yaşındaki İbrahim Germi, üzerinde 'Meryem Ana' işlemesi bulunan 153 yıllık tarihi kapıyı papaz ve tarihi eser meraklılarının istemesine rağmen satmadı. Germi, korona virüsü nedeniyle 2 aydır ayrı kaldığı kapının da bulunduğu işine döndü.

+
-
Samsun'da papaz ve tarihi eser avcıları 'esrarengiz kapı'nın peşinde

Samsun 'da 53 yıldır demircilik yapan İbrahim Germi'nin elinde tescilli tarihi eser olan 153 yıllık 'Meryem Ana' işlemeli hanedan modeli bir demir kapı bulunuyor.

Ermeni ustalar tarafından geçme yöntemiyle kaynak kullanılmadan yapılmış olan kapıyı almak için birçok kişi girişimde bulundu ama Germi bu kapıyı satmadı.

Demirciler Yokuşu 'nda esnaflık yapan Germi, dedesinden kalan 153 yıllık olduğu tahmin edilen haneden modeli tarihi eser kapıyı kimseye satmadan muhafaza ederek dükkanında saklıyor. Kilise papazı ve bazı tarihi eser meraklılarının kendisine kapıyı satması için baskı kurduğunu ifade eden Germi, torunlarına bıraktığı en büyük mirasın 153 yıldır ailelerinde olan bu kapı olduğunu belirtti. Germi, 65 yaş sınırına takıldığı için kapının da bulunduğu iş yerine gidemediği için büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, şimdilerde ise tekrar işinin başında olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

'Papaz kapıyı istedi, 'Avrupa'ya gittiğinde bedava konaklama sağlarız' dedi'
Katolik kilisesi papazı nın kapının peşinde olduğunu ve bağış için teklif yaptığını ifade eden İbrahim Germi, 'Dükkanımda bir hanedan kapısı var. Ermenilerden bize kaldı. Çok şahane yapılmış. Demirler birbirine geçme usulüyle yapılmış ve kaynak kullanılmamış. 153 yıl önce yapılmış. Yapımı yaklaşık 1 sene sürmüş. Kapının kilidi hala bozulmadan çalışıyor. Kapıyı birçok kişi satın almak istedi. Ben para ile satılık olmadığını söyledim. Kapıyı Samsun  merkezde bulunan Mater Dolorosa Katolik Kilisesi  papazı da istedi. Kapıyı kiliseye bağış yaparsam, bana Avrupa'ya gittiğim zaman kiliselerde bedava kalabileceğimi söyledi. Ben de, 'Ben papaz değilim, Avrupa'ya giden adamın cebinde parası olur' diyerek teklifini reddettim. Bu kapıyı benden sonraki neslimin de hatıra olarak saklamasını istiyorum. Kapının üzerinde Meryem Ana'nın resimleri var. İşçilik de çok güzel. Dedem kapıyı sahiplenmeden önce kapının kulpunu bir vatandaş altın zannederek kesmiş. Kestiği sarı renkli metal altın değil, demirdi. Boşuna kesmiş' dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER