SON DAKİKA

Samsun'da dev operasyon: 11 tutuklama
<>
HaberlerSamsunSamsun'da ünlü olan koyunlar Giresun yaylalarında mahsur kaldı

Samsun'da ünlü olan koyunlar Giresun yaylalarında mahsur kaldı - Samsun Haberleri

Samsun'daki bu görüntülerle duyulmuştu. O koyunlar ve çobanı Giresun'da kar nedeniyle mahsur kaldı.

+
-
Samsun'da ünlü olan koyunlar Giresun yaylalarında mahsur kaldı
Samsun'da ünlü olan koyunlar Giresun yaylalarında mahsur kaldı

Samsun ’un Atakum ilçesi Cağaloğlu Bulvarı’nda  sahur saatinde görülen ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle de boş olan sokaklarda rahatça ilerleyen koyunlar ile çobanları Giresun yaylalarında kar yağışı nedeniyle mahsur kaldılar.     

 Giresun 'un yüksek kesimlerinde iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle yaylada mahsur kalan çobanların imdadına Giresun Valiliği yetişti. Kar nedeniyle kapanan yolları açılmasının ardından mahsur kalan çobanlara ulaşıldı ve koyunlara yem götürüldü.

Giresun'un yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Dereli ilçesi Karagöl Yaylasında bulunan çobanlar ve yaklaşık 4 bin koyun mahsur kaldılar. Çobanların yetkililerden yardım istemesi üzerine Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları'nın koordinasyonunda İl Jandarma Komutanlığı ve İl Özel İdaresi ekipleri harekete geçti.

Yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları altında zorlu bir mücadelenin ardından bölgeye intikal eden ekipler, Karagöl yaylasında bağlı Kağnal ve Avşar obasında mahsur kalan çobanlara ve sürüye ulaştılar. Jandarma ve İl Özel İdare ekipleri, Kağnal obasında yaklaşık 3 bin koyun ve Avşar obasında da bin koyundan oluşan sürüyle, Samsun  ve Tokat ilinden geldiği öğrenilen toplam 14 çobana ulaştılar ve yaylaların yollarını açarak çobanlara yem temininde bulundular.
Yardım isteği yerine getirilen ve koyunları için yem temin edilmesinden memnun olduklarını ifade eden çobanlar "50 yıldır bu yaylalardayız şimdiye kadar hiç böyle bir durum ile karşılaşmadık. Hava durumuna göre birkaç gün daha kar yağışı olacağı gözüküyor. Yardım gelmemesi halinde koyunlarımızın telef olmasından endişe ediyorduk" dedi.

Ayrıca çobanlar, zorda kaldıklarına dair haberi öğrenir öğrenmez verdiği talimatla kendilerine yardım ulaştıran Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları'na ve yardıma gelen ekiplere teşekkür ettiler.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER