SON DAKİKA

Samsun'da Cuma Namazı kılınacak camilerin listesi
<>
HaberlerSamsunSamsun'da ormanın güzel kadınları

Samsun'da ormanın güzel kadınları - Samsun Haberleri

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde bulunan Kunduz Ormanları'nda 300 kadın işçi istihdam ediliyor. Yüksek ağırlıktaki tomruk işinden fidan bakımına kadar birçok farklı orman işinde çalışan kadınlar ev ekonomisine katkı sağlıyor.

+
-
Samsun'da ormanın güzel kadınları

Amasya  Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan, Samsun 'un Vezirköprü  ilçesindeki 'Kunduz Ormanları ' 300 kadın işçiye ekmek kapısı oluyor.

Orman 'da bulunan tomruk yükleme, boşaltma, fidan bakımı ve tohum ekimi gibi farklı iş kollarında çalışan kadınlar hem ev ekonomisine katkı sağlıyor hem de ormanların güzelleşmesini sağlıyor. Çalışmak isteyen kadınlar ilk önce Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğünün açmış olduğu kurs sonucunda mesleki yeterlilik belgesi alıyor. Belgeyi alan kadınlar ormanda istihdam ediliyor.

'Anadolu kadını çok güçlüdür' 
Kadın bir müdür olarak kadınlarla çalışmaktan gurur duyduğunu belirten Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak , 'Malumunuz ormancılık çalışmaları basit iş değildir. Ağır bir iştir ve biraz fiziksel güç gerektirir. Özveri ile yapılır. Anadolu kadını çok güçlüdür. Onlar da erkekler kadar ormandaki bu çalışmaları yerine getiriyorlar. Ben onları gördükçe gurur duyuyorum. Onları gördükçe çok mutlu oluyorum. İnşallah bu sayı gelecek yıllarda daha da artar. Kadınları orman da dahil her türlü iş kollarında daha sık görürüz' dedi.'Sosyal mesafeli hayat, sosyal mesafeli fidan' 
Ormanda bulunan ağaçların daha kaliteli büyümelerini kadın işçiler birlikte sağladıkları ifade eden Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu, 'Burada sarıçam ağaçlarından elde edilmiş gençliklerimiz belli bir yaşa gelene kadar kadın işçilerimizle beraber gençlik bakımlarını yapıyoruz. Bakım sonrası elde edilmiş fidanların kaliteli ve sık olanları biraz daha mesafe yaşam alanı sağlayarak daha kaliteli büyümelerini buradaki kadın işçiler ile sağlamaktayız. Korona virüs ile mücadele edilen ve hayatımızın yaşam algısını değiştirmiş olan sosyal mesafe kavramını buradaki gençliklerimiz de uyguluyoruz. Burada sarıçam gençliklerine sosyal mesafe alan bırakarak yaşamlarını daha sağlıklı sürdürmelerine katkı sunmaktayız' diye konuştu.


Kadın işçiler ise erkeklerin egemen olduğu böyle bir zor işte bir kadın olarak çalışmaktan gurur duyduklarını, ev ekonomisine ve orman güzelleşmesine katkı sunduklarını belirttiler.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Samsun'da 21 yaşındaki gence motosiklet üzerinde infazSAMSUN HABER
Samsun'da 21 yaşındaki gence motosiklet üzerinde infaz
Tarım alanlarında çekirge mücadelesiSAMSUN HABER
Tarım alanlarında çekirge mücadelesi
Pazarda fiyatlar tavan yaptıSAMSUN HABER
Pazarda fiyatlar tavan yaptı
Tarım alanlarında çekirge mücadelesiSAMSUN HABER
Tarım alanlarında çekirge mücadelesi

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da pompalı tüfek dehşeti 1 ölü Samsun'da pompalı tüfek dehşeti 1 ölüSamsun'da hava durumu 29 Mayıs Cuma Samsun'da hava durumu 29 Mayıs CumaTorunlarına saldıran dev yılanı tüfekle öldürdü Torunlarına saldıran dev yılanı tüfekle öldürdüKorona virüs salgını fındığa yaradı Korona virüs salgını fındığa yaradıSamsun Kent Müzesi Türkiye'de tek dünyada altıncı Samsun Kent Müzesi Türkiye'de tek dünyada altıncıSamsun'da fiziksel mesafeli cuma namazı Samsun'da fiziksel mesafeli cuma namazıTarım alanlarında çekirge mücadelesi Tarım alanlarında çekirge mücadelesiKIRIM'IN FETHİNİ NEDEN KUTLAMIYORUZ? KIRIM'IN FETHİNİ NEDEN KUTLAMIYORUZ?İzmir'de korkunç cinayet: 14 yerinden bıçaklanan şahıs, hayatını kaybetti İzmir'de korkunç cinayet: 14 yerinden bıçaklanan şahıs, hayatını kaybettiSAMSUN BİLNET OKULLARINDA EĞİTİM KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR SAMSUN BİLNET OKULLARINDA EĞİTİM KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR
SIRADAKİ HABER