SON DAKİKA

Samsun'da dev operasyon: 11 tutuklama
<>
HaberlerSamsun'Çarşamba Ovası için tehlike devam ediyor!'

'Çarşamba Ovası için tehlike devam ediyor!' - Samsun Haberleri

SAMÇEP tarafından bir açıklama yapıldı.

+
-
'Çarşamba Ovası için tehlike devam ediyor!'
'Çarşamba Ovası için tehlike devam ediyor!'

SAMÇEP  taradından Biyokütle Enerji Santrali hakkında bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada;

Çarşamba Ovasının ortasında yeralan Eğercili Mahallesinde, Oltan ve
Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş. tarafından inşaatı kaçak olarak devam eden Biyokütle Enerji Santralı için Samsun Valiliğinin “ÇED Gerekli Değildir” şeklindeki işlemi, Samsun 3. İdare Mahkemesi tarafından 18 Mart 2020 tarihinde iptal edilmiştir. Mahkemenin bu kararı Eğercili Mahallesinde inşaatı devam eden zehir santralı hakkında verilen üçüncüiptal kararıdır.
Mahkemenin kararı ne anlama geliyor? 
Çevresel Etki Degerlendirmesi (ÇED) Yönetmeligi hükümlerine göre;
aşamasına bakılmaksızın sürecin sonlandırılması, yapılmış imalatların
sökülerek söz konusu alanların eski haline getirilmesi anlamına geliyor. Hacı Osman Ormanı Mahkeme karalarına ilave olarak; 20.04.2020 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca; Çarşamba Havaalanının hemen yanıbaşında yer alan 130 hektarlık Hacıosman Ormanında; 12 tür ağaç, 30 tür çalı, 68 tür ot, 32 familyaya ait 72 çeşit mantar tespit edilmiş olup, "su basar ormanı" vasfı ile Hacıosman Ormanı Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir. Bu en üst idari işlem karşısında, Eğercili Mahallesine Biyokütle Enerji Santralı kurulmasına hukuken ve fiilen imkan kalmıştır.

Çarşamba Ovası için tehlike devam ediyor! Şirket mahkeme kararlarına uymuyor! 


Ortada bu kadar mahkeme kararı varken, korona virüs salgını şirket fırsata dönüştürülmek için her türlü çabayı göstermiş, sokağa çıkma yasaklarında bile santral inşaatına hızla devam edilerek, bir taraftan mahkeme kararlarına meydan okunmuş diğer taraftan da şantiyede çalışan emekçilerin sağlığı hiçe sayılarak korona virüs salgınına meydan okunmuştur. Çarşamba Belediyesi tarafından geç de olsa mahkeme kararlarının uygulandığı ifade edişmektedir. Ancak söz konusu kaçak inşaatın şantiye kapısında belediyenin herhangi bir mühürüne rastlanmamıştır. En azından şantiye araç giriş kapısının mühürlü olması gerekmektedir.
Bizler defalarca belirttiğimiz gibi, hukukun adilce uygulanması talebimizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Mahkeme kararlarının uygulanmasında ihmali görülen sorumlular hakkında yasal ve yargısal yollara başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz'' denildi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER