Korona virüs kaç derece ısıda yok oluyor?

Korona virüs kaç derece ısıda yok oluyor - Korona virüs haber

Hong Kong Üniversitesi'nde sıcaklığın virüse etkisiyle ilgili yapılan araştırmaya göre, korona virüs 70 derecenin üzerinde etkisini kaybediyor ve yok oluyor.

Korona virüsün sıcak havalarda etkisini kaybedip kaybetmediğine yönelik sorular merak konusu olurken,Hong Kong Üniversitesi dikkat çeken bir araştırmaya imza attı.

Yayınlanan verilere göre araştırmacıların çıkardığı sonuçlar, korona virüsün 4 derecelik sıcaklıkta uzun süre stabil kaldığını, dezenfeksiyon yapılmaması durumundaysa etkisinin ancak 14 gün sonra düşmeye başladığını ortaya koydu.

70 DERECE KAYBOLUYOR

Bunun yanı sıra korona virüsün yüksek ısılara dayanamadığı ve 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitirdiği kaydedildi.

EN UZUN PLASTİKTE KALIYOR


Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, korona virüsün kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiğini saptadı.

'MASKELERİ DİKKATLİ KULLANIN'

Korona virüsün tıbbi maskelerin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabileceğini belirleyen uzmanlar, maskelerin titiz bir şekilde dezenfekte edilmesi çağrısında bulundu.