SAMSUN SON DAKİKA

Necattin Demirtaş:' Haberim yok'
< >
HaberlerGÜNDEMFahrettin Koca koronavirüsden ölüm rakamlarını açıkladı

Fahrettin Koca koronavirüsden ölüm rakamlarını açıkladı

+
-
Fahrettin Koca koronavirüsden ölüm rakamlarını açıkladı
Fahrettin Koca koronavirüsden ölüm rakamlarını açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı! Sağlık Bakanı Koca açıklama yapıyor.

Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 92 oldu. Bugün 17 kişi vefat etti. Şu ana kadar 47 bin 823 test yapıldı. Testi pozitif çıkanların sayısı 5 bin 698. 344 hasta yoğun bakım servisinde tedavi edilirken 241 hasta solunum cihazına bağlı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunuyor.

Şehirlerarası otobüs seferlerine kısıtlama

"Dünya 2019 öncesine dönmeye başlıyor. Hasta sayısının 90 bine yaklaştığı ülkeler var. Asla o ülkelerin durumunda değiliz. Türkiye elinden gelen her şeyi yaptı. Türkiye yurttaşını koruyacak sıkı tedbirleri aldı. Şimdi durum çok farklı. Önümüzdeki günler kesinlikle farklı olaca. Bu tehlikeden uzak durmanın bir yolu var. Hayat tarzımızda geçici bir değişikliğe gitmek. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor"

"Hastalığın kesilmesini sağlayacak şartlara uymak zorundayız. Bugün en önemli toplantımızı yaptık. Daha ileri tedbirleri almamız gerektiğini gördük. En önemli tedbir olan izolasyonu prensip haline getirdik. Hastalığı bulunduğu sınırlar içinde tecrit edelim. Sosyal hayat en alt seviyeye inmeli."

Çalışma saatleri çalışma günleri tatiller düzene konmalıdır. Teması en aza indirmeliyiz. Yayılmayı önelemeliyiz. Virüsün eşhirden şehre taşınmasına set çekmeliyiz. Bilim Kurulu'nun 83 milyon için önerdiği tedbirler var.

33 YAŞINDAKİ DİLEK HAYATINI NASIL KAYBETTİ?

33 yaşında kaybettiğimiz vatandaşımızla ilgili; ilk gördüğümüz vakalarda bir aileden bahsetmiştik. Bu virüsün nasıl bulaştığına önemli bir örnek. Yurt dışı temaslı genç, babası ve amcası 60 yaş üstende yoğun bakımda tedavi edildi. Bütün taramaları yaparak bunu tespit ettik. Ailede ya da yakın çevrede bir üçüncü hasta daha oldu. Bir özel hastanede tedavisi devam eden bu hastanın muhasebe işlemleri için genel durumu iyi olan taşıyıcı olan kişi hayatını  kaybeden hastamızla temas ediyor. Hayatını kaybeden hatamız 5-6 yaşından beridir kronik hastalıkları olan, tedavi süreci geçiren ve direnci düşük bir hastamızdı. Bu hastamız hayatını kaybetmeden önce başka bir özel hastaneye gidiyor. Orada temasa geçtiği bir hastamız da hayatını kaybediyor. Bu hastalığı getiren kişi ise hayatta.

Herkesin kendisini izole ederek geçici yaşam sağlamasını istiyoruz.

BAKAN KOCA'DAN TEST AÇIKLAMASI

Biz testlerle ilgili hiç bir vatandaşımızın ücret vererek yaptırmaması gerektiğini söyledik. Testlerin nerelerde yapılması gerektiği iznini de bakanlık olarak veriyoruz. İzin olmayan yerde test yapılması uygun değil. Çünkü pozitif çıkarsa bizim hemen o hastaya ulaşmamız gerekiyor. Şahısların veya özel bir kuruluş kendi başına kit alarak bunu test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil bunun için gereken yapılacaktır. Her geçen gün testler için talebin arttığını biliyoruz.

Çin'deki eni kit Türkiye'ye getirildi. Bu test sonuç için gereken 4 - 5 saatlik süreyi 60 dakikaya indiriyor. 3 gündür bu şekilde devam ediyoruz ve gerekli laboratuvarlara verildi.

Test sayısı 7-8 binlere ulaştı. Önümüzdeki günlerde bu kitlerde 15 binlere kadar çıkacak. Hızlı testler için kit ile birlikte elimizde yeteri kadar kitimiz var.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER