SON DAKİKA

Samsun'da korona virüsten ölenlerin sayısı
<>
HaberlerGaziantepGTB'den kısa çalışma ödeneği başvuru şartları uyarısı

GTB'den kısa çalışma ödeneği başvuru şartları uyarısı - Gaziantep Haberleri

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, kısa çalışma ödeneğinde başvuru şartlarında yapılan yeni düzenlemeyle değişikliğe gidildiğini belirterek, uygulamadan yararlanmak isteyenler için istenilen gün sayısının 600 günden 450 güne, 120 gün şartının ise 60 güne düşürüldüğünü ifade etti. Akıncı, istihdamını korumak istey

+
-
GTB'den kısa çalışma ödeneği başvuru şartları uyarısı

Yeni korona virüs salgınının ekonomi ve istihdam piyasaları üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla alınan tedbirler kapsamında kısa çalışma ödeneği uygulamasının geçtiğimiz günlerde başlatıldığını anımsatan GTB Başkanı Akıncı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasa değişikliği ile Kısa Çalışma Ödeneği şartlarının daha kolay hale getirildiğini açıkladı.
İşvereni ve istihdamı korumaya yönelik atılan somut adımlardan iş dünyası olarak memnuniyet duyduklarını kaydeden Akıncı, yerinde ve zamanında alınan ekonomik kararların işletme ve çalışanlar için bu süreçte koruma kalkanı görevi üstlendiğini söyledi. İş verenlere çalışanlarını koruyarak, istihdamı düşürmemeleri çağrısında bulunan Akıncı, bu bağlamda korona virüsten olumsuz etkilenen işverenlerin İŞKUR kısa çalışma ödeneği uygulamasından kaynak olarak faydalanabileceklerini kaydetti.
Başvuruların İŞKUR il müdürlüklerine elektronik posta adresleri aracılığıyla gerekli görülen evrakların yapılabildiğini aktaran Akıncı, 'TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa değişikliği ile kısa çalışma ödeneği uygulamasından faydalanmak isteyenler için belirtilen gün sayısında değişikliğe gidildi. Uygulamadan daha önceleri sadece kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olanlar yararlanabiliyordu. Şimdi yeni yapılan değişiklikle artık 600 gün şartı 450 güne, 120 gün şartı ise 60 güne düşürüldü. İş verene mevcut istihdamı koruma şartı da getiren uygulama, bu süreçte işveren ve çalışan için belirsizliklerin ortadan kalkması noktasına önemli bir destek sağlayacak' dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
İş adamlarına video konferanslı 'Kısa Çalışma Ödeneği' bilgilendirmesiEKONOMİ
İş adamlarına video konferanslı 'Kısa Çalışma Ödeneği' bilgilendirmesi
Ticaret Bakanı Pekcan'dan temassız ticaret paylaşımıEKONOMİ
Ticaret Bakanı Pekcan'dan temassız ticaret paylaşımı
Korona virüs 'küçük esnafı' vurduEKONOMİ
Korona virüs 'küçük esnafı' vurdu
Marmarabirlik'ten 100 milyon TL ödemeEKONOMİ
Marmarabirlik'ten 100 milyon TL ödeme

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da babasını tüfekle öldürdü Samsun'da babasını tüfekle öldürdüSamsun'da araç giriş çıkışı durduruldu Samsun'da araç giriş çıkışı durdurulduSamsun'da toplu taşıma araçlarına maskesiz yolcu alınmayacak Samsun'da toplu taşıma araçlarına maskesiz yolcu alınmayacakTürkiye'de bulunan Cezayir vatandaşları Samsun üzerinden ülkelerine gönderildi Türkiye'de bulunan Cezayir vatandaşları Samsun üzerinden ülkelerine gönderildiSamsun'da korona virüse böyle önlem aldı Samsun'da korona virüse böyle önlem aldıBaşkan Ersan Aksu'dan elektrik ve doğal gaz açıklaması Başkan Ersan Aksu'dan elektrik ve doğal gaz açıklamasıAyşegül Asal'ın kaleminden...CIA VE FACEBOOK PAKTI Ayşegül Asal'ın kaleminden...CIA VE FACEBOOK PAKTI4 Nisan Cumartesi Samsun'da namaz saatleri 4 Nisan Cumartesi Samsun'da namaz saatleriMASKEYİ KİMLER, NASIL KULLANMALI? MASKEYİ KİMLER, NASIL KULLANMALI?4 Nisan Cumartesi Samsun fındık fiyatları ne kadar? Güncel fındık fiyatları 4 Nisan Cumartesi Samsun fındık fiyatları ne kadar? Güncel fındık fiyatları
SIRADAKİ HABER