HaberlerKorona VirüsKoronavirüse karşı temiz olun, kimseyle temas etmeyin

Koronavirüse karşı temiz olun, kimseyle temas etmeyin - Korona Virüs Haberleri

Tüm dünyayı etkileyen korona virüsü vakaları Türkiye'de de artış gösterdi.

+
-
Koronavirüse karşı temiz olun, kimseyle temas etmeyin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs  sebebiyle bir kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken test sonuçları pozitif çıkan 51 kişinin daha olduğunu ve toplam hasta sayısının 98'e yükseldiğini belirtti

Korona virüsü hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar için Sağlık Bakanlığı ’ndan konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmelerinde korona virüsünden nasıl korunulacağını, belirtileri ve neler yapılması gerektiğini anlattı. İşte korona virüsü belirtileri ve korunma yolları…

KORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR? 

Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

KORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ 

En çok karşılaşılan belirtiler, ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır.

Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

Yeni korona virüsünün kuluçka süresi 2 ile 14 gündür.

KORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR? 

*Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, yeni korona virüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

*Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalı.

*Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.

*Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

*Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.

*El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalı.

*Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

*Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengel ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanılmalıdır.

korona virüsü belirtileri neler? Sağlık Bakanlığı Corona virüsünden korunma yollarını anlattı…


KORONA VİRÜSÜ NEDEN ÖLÜMCÜL? 


Fizyoloji ve Deneysel Tıp Uzmanı Doçent Oytun Erbaş neden ölümcül olduğunu şu sözlerle anlattı; “Virüsün akciğerde tutunduğu protein ACE/2 proteini. Bu protein akciğerin iltihap yapmasını ve su toplamasını önlüyor. ACE/2’ye yapışan virüs bu proteinin işlevini bozuyor. Bu sefer de damardaki su akciğerin içine geçiyor. Hasta kendi vücudundaki suda boğuluyor ifadesi yanlış olmaz. Ağır bir zatürre gibi düşünün. Akciğerde havanın yerine su girmesidir zatürre. Bu virüs zatürrenin daha ağırını yapıyor. Korona akciğerdeki ACE/2 proteinine tutunmasa bu kadar öldürmezdi. Diğer bir ölüm sebebi de kalbi tutarak kalp yetmezliği yapması ya da kalbi aniden durdurması. Bir kısım vakada da böbrek yetmezliği yapıyor. ACE/2 proteininin en çok bulunduğu yer bu üç organ. Akciğer, kalp, böbrek.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER