SAMSUN SON DAKİKA

Samsunspor PFDK'ya sevk edildi
< >
HaberlerGÜNDEMCİLDİNİZİ DIŞ ETKENLERDEN KORUYUN!

CİLDİNİZİ DIŞ ETKENLERDEN KORUYUN!

+
-
CİLDİNİZİ DIŞ ETKENLERDEN KORUYUN!
CİLDİNİZİ DIŞ ETKENLERDEN KORUYUN!

Vücudumuzun en büyük organı olarak kabul edilen 'deri (cilt)' konusunda bilgilendirmede bulunan Liv Hospital Samsun Dermatoloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Nalan Saraç, derinin vücudumuzun en dışını sardığını, beden ısımızın ayarlanmasında rol oynayarak kas ve diğer organlarımızı koruduğunu söyledi.

Sıcak su, aşırı güneş ve sigaraya dikkat! 

Deriye zarar veren faktörlere de değinen Uzm. Dr. Nalan Saraç , “Sıcak su, temizlik malzemeleri, makyaj malzemeleri, soğuk-sıcak kirli hava maruziyeti, sigara-alkol alışkanlığı, aşırı güneş ışınları ve stres gibi çeşitli etkenler deri bariyerini bozarak hem deri görünümünü hem de enfeksiyon, egzama gibi deri hastalıklarının gelişimine yol açabilmektedir” dedi.


Nemlendirici kullanın 

Deri sağlığı için deri bariyerini bozan zarar verici etkenlerden uzak durmaya ve hyarülonik asit, yağ asitleri, gliserin gibi maddeler içeren nemlendiriciler kullanmaya özen gösterilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Nalan Saraç, diğer önerilerini ise şöyle sıraladı: “Enjeksiyon, mikro iğneleme, deri içine ilaç verme gibi işlemler, sterilizasyon gerektiren tıbbi işlemlerdir ve mutlaka bir hekim tarafından yapılmalıdır. Bu yüzden güvenilirliğinden emin olmadığınız merdiven altı veya Sağlık Bakanlığı onayı olmayan kliniklerde derinize işlem yaptırmayın. Derinizi sevin ve koruyun.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER