SON DAKİKA

Samsun'da fındık bahçesinde ölü bulundu
<>
HaberlerSamsunSASKİ'nin açıklamaların aksine Samsun'daki suların analizleri kafa karıştırdı

SASKİ'nin açıklamaların aksine Samsun'daki suların analizleri kafa karıştırdı - Samsun Haberleri

Samsun Çevre Platformu - SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şubesi tarafından Samsun şebeke suyunda analiz yapıldı. Sonuçlar ise korkuttu.

+
-
SASKİ'nin açıklamaların aksine Samsun'daki suların analizleri kafa karıştırdı
SASKİ'nin açıklamaların aksine Samsun'daki suların analizleri kafa karıştırdı

Geçtiğimiz hafta Samsun 'da sulardan gelen koku tüm vatandaşları rahatsız ederken SASKİ  sularda sağlık problemi doğuracak herhangi bir unsurun olmadığını söylemişti. Hatta SASKİ sulardaki kokuyu doğal sebeplere ve iklimsel gelişmelere bağlamıştı.

SASKİ'nin bu açıklamalarına güvenmeyen Samsun Çevre Platformu  (SAMÇEP) ise kendi analizlerini yaptı. Samsun ’un dört farklı mahallesinden 27.02.2020 tarihinde musluk suyu  numuneleri alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarında analiz ettirildi. Elde edilen analiz sonuçları Samsun Kimya Mühendisleri Odasının yanı sıra Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala tarafından da değerlendirildi. 

Alınan Samsun içme suyu  örneklerinde ülkemizde kabul edilen sınır değerin (200 μg/litre) yaklaşık iki kat üzerinde alüminyum saptanmış ve ayrıca suyun fiziksel olarak bulanık olduğu tespit edildi. 

Samsunluların önemli bir halk sağlığı sorunu ile karşı karşıya olduğunu kaydeden SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ;" Bir an önce şebekeye İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğine uygun su verilmesinin sağlanması gerektiğini bundan

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER