SON DAKİKA

Samsunspor'da Dernek Kongre Kararı Aldı
<>
HaberlerSamsun'CityMall AVM, hukuk dışı ve rant projesidir'

'CityMall AVM, hukuk dışı ve rant projesidir' - Samsun Haberleri

Samsun Çevre Platformu tarafından tartışmalı CityMall AVM'ye yönelik açıklama yapıldı.

+
-
'CityMall AVM, hukuk dışı ve rant projesidir'

Samsun Çevre Platformu  tarafından yapılan açıklamada; ''SAMÇEP  olarak bizim için CitiyMall AVM,  hukuk dışı ve rant projesidir'' denildi.

Samsun Çevre Platformu'nun yaptığı açıklama şu şekilde;

''Atakum ’da Alparslan Bulvarı  ile Atatürk Bulvarı nın kesişme kavşağında üç yıldır mahkemelerce verilen yürütmenin durdurulması kararlarına rağmen yapımına göz yumulan yapı, Samsun Valiliği  Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2019 yılının son saatlerinde alel acele ÇED Gerekli Değildir kararı verilerek; CityMall AVM adıyla 10 ocak 2020 tarihinde açılmıştır.

Sürecin başında kültürel tesis alanı olan CityMall AVM’nin yeri karşılığında aynı bölgede eşdeğer bir kültürel tesis alanı ayrılması gerekirken halen ayrılmamıştır.

En son kaça olur?

Fakat bu hukusuzluğa göz yummanın bedava olmadığı anlaşılmaktadır.

İş Merkezi  olarak inşaatı tamamlanan ancak fiilen AVM olan taşınmazın yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi alabilmek için inşaat müteahhiti ve ortağı durumundaki kişi ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı arasında bir protokol hazırlanmıştır.

Bu protokol ile Samsun Büyükşehir Belediyesine bir miktar arsa ile söz konusu kaçak yapının kira gelirlerinden pay teklif edilmiştir.
Bu hukusuz ve ahlaken sorunlu teklif Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından ret edilmek yerine Büyükşehir Belediye Meclisine havale edilerek, gündeme alınması sağlanmıştır.

Buna benzer bir durum yakın zamanda Ankara TOGO Kuleleri olayında yaşanmış ve bunun bir rüşvet olup olmadığı tartışılmıştır.
Bu protokolle anlaşılıyor ki; Samsun’u yıllardır yöneten sadece imar rantı peşinde koşan, halkın gerçek ihtiyaçlarını gözardı eden asfalt-beton belediyecilik analayışı ile milyarlaca lira borca sokulan Samsun Büyükşehir Belediyesi artık müteahhitlerin kendisine bahşedeceği avanta tekliflerini kabul ederek hukuki açıdan da tükenmişliğini ortaya koymuştur.

CityMall AVM projesinin kazananı kim, kaybedeni kim?

Halk bu projenin neresinde?Hukuka ve mevzuata aykırı olarak yapımına göz yumulanbu projesinin içerisinde biz halka dair bir şey göremedik!

Bu projenin kazananları; projenin yatırım ortakları ile siyasi ortaklardır.
Kaybedeni ise Atakum halkıdır, tüm Samsun Halkıdır, kısacası kaybedeni bizleriz.

Neleri kaybediyoruz?

CityMall AVM, ciddi trafik yoğunluğu getirerek Atakum Halkının yaşamında telafisi mümkün olmayan birçok olumsuzluğu tetikleyecektir.

Çünkü bu bölge çok büyük sağlık kuruluşlarının ve okulların ve iş yerlerinin yoğunlaştığı bir bölgedir.

Ayrıca 19 Mayıs Üniversitesi ve Hastahanesinin de anayol güzergahıdır. Araç trafiği bakımından telafisi imkansız olumsuzluklara neden olacağı aşikardır.

İklim değişikliğinin etkilerini, her gün farklı bir doğa olayı ile facia boyutunda yaşadığımız bir dönemde; beton-asfalt yoğunluğu ileyeni bir ısı adası etkisi yaratacak, araç yoğunluğu ile de karbon emisyonlarını artırarak iklim değişikliği sürecini hızlandırıcı bir unsur olacaktır.

Yoğun ve sıkışık araç trafiğinin neden olacağı karbon emisyonları ile çevrede yaşayanlar için ve yakınlarındaki çok büyük sağlık tesisinden hizmet alan hastalar ve yakınları için de büyük sağlık sorunlarına sebep olacaktır.

Atakum halkının sosyal yaşımına, kent kültürüne değer katacak kültürel tesis alanıda gaspedilmiş olacaktır.

Samsun’u yıllardır yöneten ve akıl-bilim dışı, doğa düşmanı asfalt beton ve rant belediyeciliği ile kentimizindoğal güzelliklerini, kültürel varlıklarını, verimi ovalarımızı, ormanlarımızı büyük ölçüde kaybettik, kısacası geçmişimizi kaybettik.

Şimdi ise sadece proje müteahhitini ve ortaklarını zengin etmeyi düşünen böyle rant projeleri ile de geleceğimizi kaybedeceğiz.

Bu AVM projesinin bizim için Çarşamba Biyokütle Enerji Santralinden farkı yoktur.

CityMall AVM projesi de tıpkı Çarşamba Biyokütle Santral projesi gibi insan, doğa ve toplumsal gereksinimler arasındaki bağlantı gözetilmeksizin, hukuk çiğnenerek kotarılmış organize bir projedir.

CityMall AVM projesinde de tıpkı Çarşamba BES projesinde olduğu gibi kamu görevlileri proje ortaklarının halkla ilişkiler birimi gibi davranış sergilemiş, kendilerine verilen kamusal görevleri en hafif deyimiyle suistimal etmişlerdir.

CitiyMall AVM projesini savunanlar ile Çarşamba BES’i savunanların dili ve söylemleri aynıdır. Akıl, bilim, vicdan ve toplumsal çıkarları gözeterek görev yapan herkesi ve doğru yolu gösteren meslek odalarına karşı hedef gösteren bir dildir.

Buradan hareketle Mimarlar Odası Samsun Şubesi CitiyMall AVM konsunda üç yıldır sürdürdüğü haklı mücedelede yalnız değildir. SAMÇEP tüm bileşenleri ile Mimarlar odamızın yanındadır.

SAMÇEP Olarak Ne İstiyoruz?

Hukuksuz ve etik dışı protokolün Büyükşehir Meclis gündeminden derhal çıkartılarak,ulusal basın önünde yırtılıp çöpe atılmasını, yerel yöneticilere örnek olarak öğretilmesini istiyoruz.

Bu kaçak yapının, AVM olarak faaliyetinindurdurulmasını,inşaat ruhsatında olduğu gibiAVM değil,İş Merkezi olarak faaliyet göstermesiniistiyoruz.

Bu yapının, tabandan itibaren fazladan imal edilen 142 m2’lik alanın yıkılmasını ve ruhsata uygun hale getirilmesini istiyoruz. (Ankara TOGO Kuleleri örneği)

En önemlisi de; otopark olarak kullanıması gerekirken iş yerine çevrilerek kiraya verilen -1 katın (eksi 1) derhal inşaat ruhsatında olduğu gibi otoparka çevrilerek, Atakum halkının otopark ve trafik çilesinin bir nebze azaltılmasını isitiyoruz.

SAMÇEP doğamıza, iklime ve ülkemizin hukukuna sahip çıkmaya devam edecek! '' denildi.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
19 Ocak Pazar Samsun'da namaz saatleriSAMSUN HABER
19 Ocak Pazar Samsun'da namaz saatleri
Samsun'da trafik kazası 1 yaralıSAMSUN HABER
Samsun'da trafik kazası; 1 yaralı
19 Ocak Pazar Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak mıSAMSUN HABER
19 Ocak Pazar Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak mı?
Samsun'da bıçaklı saldırıSAMSUN HABER
Samsun'da bıçaklı saldırı

EN ÇOK OKUNANLAR

Veli ve Muhsin İlk Defa Samsunspor forması giydi Veli ve Muhsin İlk Defa Samsunspor forması giydiSamsun'da trafik kazası; 1 yaralı Samsun'da trafik kazası; 1 yaralı19 Ocak Pazar Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak mı? 19 Ocak Pazar Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak mı?Samsunspor taraftarı her yerde Samsunspor taraftarı her yerde Dinmeyen Sızı: 20 Ocak 1989 Dinmeyen Sızı: 20 Ocak 1989Karaaslan'dan 20 Ocak Samsunspor mesajı Karaaslan'dan 20 Ocak Samsunspor mesajı19 Ocak Pazar altın fiyatları ne kadar? Altın fiyatları yükseliyor! 19 Ocak Pazar altın fiyatları ne kadar? Altın fiyatları yükseliyor!Tokat Yazmacılar hanı alevlere teslim oldu Tokat Yazmacılar hanı alevlere teslim olduÜzengili şehitleri, dualarla anıldı Üzengili şehitleri, dualarla anıldıKayseri Kazancılar Çarşısı'nda yangın Kayseri Kazancılar Çarşısı'nda yangın
SIRADAKİ HABER