SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da tavuk üst geçidi yapıldı
< >
HaberlerSAMSUN HABERCity Mall tarışmaları Samsun meclisine taşındı

City Mall tarışmaları Samsun meclisine taşındı

+
-
City Mall tarışmaları Samsun meclisine taşındı
City Mall tarışmaları Samsun meclisine taşındı

Samsun Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Atakum'daki AVM mecliste tartışma konusu oldu.

Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı Ocak ayı ikinci meclis toplantısı, Büyükşehir Meclis Toplantı Salonunda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında yapılan toplantıda tarşmalı konu yeni açılan alışveriş merkezi City Mall  oldu.

AVM hukuksuz ve kaçak inşaat statüsünde değil 

CityMall AVM’nin iskan ruhsatı verilmeden açıldığını hatırlatan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci , “Kurumlar inşaat hızına yetişemediler. Orada inşaat ruhsatı mahkeme kararı ile iptal edildi ve ruhsatsız hale geldi. Neden? Atakum Belediye yetkisiz olduğu için. Kendi yetki alanına girmeyen bir inşaata inşaat ruhsatı verdiği için. Burada yetkili Büyükşehir Belediyesidir. Bu önceden görülebilir miydi? Görülürdü ama olmuş. Bu inşaatı hukuk dışına itmez. Hukuksuz ve kaçak inşaat statüsü kazandırmaz. Tabii ki Büyükşehir Belediyesi orada inşaat izni vermeyinceye kadar. Kaldı ki vermişler. Şimdi ise iskan ruhsatı aşamasındayız. Projesinde, imar durumunda, yapılan inşaatta aykırılık varsa, bunun giderilmesi, arayıp bulmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bu sorunu çözme görevi bizim 

Komisyon raporuna konu olan hisse devri ile alakalı da konuşan Başkan Deveci, şunları söyledi;

“Karşılıksız bağışlarda, meclis onayına ihtiyaç duyulmaz. Karşılıksız bir bağış olarak kabul etmek lazım. Orada bir inşaat yapılmış, 200 milyon liralık bir yatırım yapılmış. Süreç iyi yönetilmemiş ve kucağımızda hem Atakum hem de Büyükşehir Belediyesi olarak bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu çözme görevi bizim. Burada bir yatırım var. Meclise teklif ediyorum; bu kamuya kazandırılmış bir haktır, karşılıksız bir bağıştır. Komisyon raporunun meclis kararına gerek yoktur. Bu inşaatın bu noktaya gelmesine adım üzerinde çok spekülasyon yürütülen ama bu noktaya gelmesine bir kalemlik ve bir cümlelik katkısı olmayan Atakum Belediye Başkanı sıfatıyla bunu talep ediyorum.”

Komisyonda bekletip bu konuyu araştırmak üzere bir çalışma yapalım 

Söz konusu AVM ve diğer yapılabilecek yatırımlar hakkında da konuşan Başkan Mustafa Demir , “Mahkeme kararından sonra konuyla ilgili dosya belediyemize geldiğinde inceledik. Firma yetkilisinin bir teklifi vardı ve hemen meclisin gündemine aldık. Protokol yapılmış deniliyor ancak böyle bir protokol yok. Bağış için protokol kararı gerekecekse, şimdi komisyonun aldığı kararla alınacak. Başkan Cemil Deveci’ye katılıyorum; bu problemi çözecek olan ilçe ve Büyükşehir Belediyesidir. Ruhsata aykırı ve emsalin dışında fazla bir inşaat yapılması söz konusudur. Yapım sırasında bunlara müdahale edilmeliydi ama bu süreçler geçmiş. Şimdi bu safhada yapılacak şey; komisyon çok güzel bir karar almış, olayı komisyonda bekletip bu konuyu araştırmak üzere bir çalışma yapalım. Bununla alakalı verilecek kararı, ilave bir meclis kararına gerek kalmadan meclis grup başkanlarımızla da görüşüp belediye yönetimi olarak uygulamaya koyabiliriz. Meclisten de karar almamız gerekiyorsa alabiliriz” şeklinde konuştu.

Meclisimiz hukuksuz bir tavrın içerisinde olunmadı ve olunmaz 

AVM hakkındaki ‘hukuksuz’ haberlerine de değinen Başkan Demir, şunları kaydetti:

“Bu mecliste kamu vicdanını yaralayan hiç bir karar çıkmamıştır ve çıkmayacaktır. Burada bir defa ‘hukuksuzluk’ ifadesi çok ileri bir ifadedir. Bunu bugünkü meclis ve bugünkü yetkililerin hiç birisi hak etmiyor. Üstelik dışarıda bu işle hiç ilgisi olmayan, işin iç yüzünü bilemeyen kişiler tarafından bu ifade ediliyor. Bizim burada muhalefeti ve iktidarı ile hiç bir şekilde asla hukuksuz bir tavrın içerisinde olunmadı ve olunamaz. Bunu tüm meclis adına ifade ediyorum.”
Konuşmaların ardından ilgili madde, meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edilerek, komisyonda bekletilerek araştırılmasına karar verildi.
Bir sonraki meclisi toplantısı 10 Şubat’ta yapılacak.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER