HaberlerSamsunSamsun City Mall AVM için kapatma başvurusu

Samsun City Mall AVM için kapatma başvurusu - Samsun Haberleri

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı Mimar İshak Memişoğlu, Samsun City Mall AVM'nin yasalara aykırı olarak açıldığını ifade ederek; 'Samsun City Mall AVM'nin kapatılması için harekete geçerek gerekli başvuraları yapacağız' dedi.

+
-
Samsun City Mall AVM için kapatma başvurusu

Bugün Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 'nde City Mall AVM 'nin yasallaştırılmasını sağlayacak protokol görüşüldü. City Mall AVM konusunda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'e protokol imzalama yetkisi verme ve nazım imar planı değiştirme teklifi içeren maddelere CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin itirazının ardından, Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk konunun daha detaylı araştırılması için maddeleri komisyonda bekletmek amacıyla oylamaya sundu. Her iki madde için de oy birliğiyle komisyonda bekletilme kararı verildi.

Samsun City Mall AVM'ye kötü haber

Süreci değerlendiren Türkiye Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı Mimar İshak Memişoğlu, Samsunsonhaber 'e yaptığı özel açıklamada; " Tamamen hukuksuz biçimde açılan Samsun City Mall AVM'de yaşanacak en ufak bir kaza, yangın vs gibi olaylardan doğacak sonuçların hesabını kimse veremez. Çünkü o binanın yapı kullanma izin belgesi yok. Bu belge olmadığı için AVM içerisindeki açık olan mağazaların hiç birinin ruhsatı yok. Bütün bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmak adına Samsun  Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Başkan Mustafa Demir 'e protokol imzalama yetkisi ve nazım imar planı değiştirme statüsü verilecekti. Ancak, meclis üyeleri var olan tereddütleri göz önünde bulundurarak protokol görüşmelerini 1 ay sonraya erteledi. Biz de Mimarlar Odası olarak bu süreyi iyi kullanıp yarından itibaren Samsun City Mall AVM'nin kapatılması için harekete geçerek gerekli başvuraları yapacağız" dedi.


“Belli bir hisse devri ve kira garantisi ile nazım imar planı değişikliği yapılarak söz konusu alışveriş merkezinin yasallaştırılmasını” hedefleyen protokolün siyasi baskılar ile meclisten geçirileceğinden endişe duyduklarını ifade eden Memişoğlu; " Bu protokol mecliste kabul edilinceye kadar Samsun City Mall AVM'nin kapalı kalması gerekirken görkemli bir açılış yapılarak hizmete girdi. Şimdi protokol süresi 1 ay ileriye atıldı. Sonuç olarak bu AVM kaçak biçimde çalışmaya devam ediyor. Burası için uyduruk bir ruhsat verilmiş. Biz bu ruhsatın iptaline de dava açacağız. Burası bilindiği üzere burası ofis alanı olarak gösterilip alınmış bir ruhsat var. Bu kadar usulsüzlüğün olduğu yerde görevini yerine getirmeyen herkes bunun sonuçlarına katlanmak durumundadır" ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

 

 

 

YORUMLAR2 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Kamil Sen180 gün önce
Ne kadar kolay insanlarin ekmekleri ile oynamak. Kapatılsın bitsin öylemi?Bu aşamaya gelinceye kadar durdurma şimdi 300 kişi evine bi sekilde ekmek goturecek kapatın. Hukuk bunu mu diyor?Bu devirde Aç kalacak insanlar için öneriniz ne?Evinde ekmek bekleyen çocuklara var mı bir cevabınız? Boşuna dememişler "Tok açın halinden anlamaz" diye.Niye kapatarak insanları toptan cezalandiriyorsunuz? Varsa bir hukuksuzluk bu zamana kadar engel olmayanları cezalandır. Hukuksuzluğu yapanı cezalandir al elinden yatkisini ver en ağır para cezasını. Yok böyle olma...
Murat Sağlam180 gün önce
Seneler önce Mimarlık gününde Samsun Valiliğini ziyarete gittiğimizde Vali Bey bize 17 katlı binaya neden sesinizi çıkarmadınız dediğinde verecek cevap bulamamıştık.Şimdi Başkanımın bir cevabı var.
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER