SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da ölü bulundu
< >
HaberlerGÜNDEMHer 8 saatte bir kadın şiddet görüyor

Her 8 saatte bir kadın şiddet görüyor

+
-
Her 8 saatte bir kadın şiddet görüyor
Her 8 saatte bir kadın şiddet görüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye genelinde saatte 8 kadının şiddete maruz bırakıldığını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi , Şiddeti Önleme Merkezleri’nden (ŞÖNİM ) 7 yılda 514 bin kişinin yararlandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ’ın TBMM  Genel Kurulu’ndaki Bütçe sunumunda, “81 ilde hizmete açtığımız ŞÖNİM’den bugüne kadar toplamda 514 bin kişi yararlanmıştır” açıklamasından yola çıkan İlgezdi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ’na ŞÖNİM’lerle ilgili bilgi edinme başvurusu yaptı.

Başvuruya gelen yanıtın “kopyala- yapıştır” usulüyle verildiğini aktaran İlgezdi, kadına yönelik şiddetin boyutlarının gizlendiğine dikkat çekti:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Oktay’ın açıkladığı rakamlara göre 7 yılda 514 bin kadın şiddet gördüğü için bu merkezlerden yararlanmış. Bu yılda en az yaklaşık 73 bin 500 kadının, ayda 6 bin 100 kadının, günde 204 kadının, saatte 8 kadının şiddete uğradığını ortaya koyuyor. Başka bir ifade ile kadınlar her 7 buçuk dakikada bir şiddete uğruyor.”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ’na vermiş olduğu soru önergelerinin ve bilgi edinme başvurularının yanıtsız kaldığını ifade eden İlgezdi, şöyle devam etti: “Bakan, Okay’ın açıkladığı rakamları ya bilmiyor ya da bilgi gizliyor. Bakanlık kulağının üzerine yatarak şiddeti gizleyemez ve önleyemez.”

KADIN BAŞINA 3 LİRA AYRILIYOR 

İlgezdi, Aile Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddeti önlemek için hiçbir çaba harcamadığını anımsatarak, şunları söyledi: “ŞÖNİM’lerin bağlı olduğu Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ne bütçesinden yüzde 1 pay ayıran bakanlığın bir kadın politikası olması mümkün müdür? Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet için bir çözüm arayışında olması mümkün müdür? Kadın başına 3 lira ayıran Aile Bakanlığı aslında kadına, şiddeti de, tacizi de, sefaleti de hak görüyor.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER