SON DAKİKA

Samsun'da dev operasyon: 11 tutuklama
<>
HaberlerSamsunSantral için ret kararı ne anlama geliyor? Mehmet Özdağ açıkladı

Santral için ret kararı ne anlama geliyor? Mehmet Özdağ açıkladı - Samsun Haberleri

SAMÇEP Basın Sözcüsü Mehmet Özdağ, Samsun'da yapılacak santral için yargıdan gelen yeni ret kararını değerlendirdi.

+
-
Santral için ret kararı ne anlama geliyor? Mehmet Özdağ açıkladı
Santral için ret kararı ne anlama geliyor? Mehmet Özdağ açıkladı

SAMÇEP Basın Sözcüsü Mehmet Özdağ , Samsunsonhaber 'e özel açıklamalarda bulundu.

Samsun  'da kurulacak olan santralin yakınlarında tarım arazisi bulunan vatandaşlar avukatlarına vekalet vererek santrali yargıya taşımışlardı.

 Biyokütle enerji santrali  projesi için "ÇED  gerekli değildir!" kararının iptali için dava başlamıştı.

Daha önce bir kez ret kararı çıkan santral için yeni ret kararı geldi.

ÇEVRECİLERİN LEHİNE BİR KARAR 

Kararı değerlendiren SAMÇEP Basın Sözcüsü Mehmet Özdağ; ''
Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali 'nin iki ana parseli var. Bunlardan bir tanesi 48 dönümlük ham madde açık depolama sahası. Bir tanesi de 33 dönümlük Biyokütle Enerji Santrali'nin kurulacağı alan.
Geçtiğimiz haftalar içerisinde Samsun 3.İdare Mahkemesi, bu 48 dönümlük hammadde alanında, toprak koruma kurulunun verdiği tarım dışı amaçla kullanılabilir, kararının yürütmesini durdurdu. Çevrecilerin lehine olan bir şeydi bu. Oltan Köleoğlu firması, yani yapımcı firma Samsun 3.İdare Mahkemesi 'ne itiraz etmiş'' Samsun 2.İdare Mahkemesi, Oltan Köleoğlu  firmasının, 3.İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı talebini reddetti. Bu da iyi bir şey.Bu gelişmeler olumlu ve bizi sevindiren gelişmeler.Ama esas olarak bizim için önemli olan, Biyokütle Enerji Santrali'nin kurulu olduğu 33 dönümlük alanla ilgili'' açıklamasında bulundu.

HİÇ BİR FAALİYET YÜRÜTÜLMEMELİ 

Mehmet Özdağ ; Burada ret kararı neden çabuk çıktı. Çünkü Bilirkişi istenmedi. Mahkeme o alan üzerinde kalıcı hasar olma ihtimaline karşı insiyatif kullandı. Doğru bir kararla yürütmeyi hemen durdurdu. Ama bu Biyokütle Enerji Santrali 'nin kurulacağı alan daha önce köy yerleşik alanı ilan edildiği için, Bilirkişilerin raporundan sonra kararın açıklanmasını bekliyoruz. Bu karar tamamen ham madde depolama sahsıyla ilgili yani orada bir faaliyetin yürütülmemesi lazım.'' dedi.

İNŞAATIN KESİNLİKLE DURMASI LAZIM 

Özdağ; ''Biyokütle Enerji Santrali'nin olacağı alan için de Mimarlar Odası nın bir davası var. Dolayısı ile yapı denetim firmasının inşaatı durdurun talebi üzerine orada inşaatın durması lazım. Santral sahasında yapım işlerini takip eden yapı denetim firması var.Yapımcı firmaya inşaatı durdurun diye başvuruda bulunuyor.Çünkü, orada usule aykırı bir işlemi takip etmiş olsa, yapı denetim firmasının ruhsatının iptaline gider o iş. Denetim firması kendisini sağlama almak için usulüne uygun davranmış ve yazmış. Bu durumda inşaatın kesinlikle durması lazım. Yöre halkının, bizim, ovasını korumaya çalışan herkesin yargıya yardımcı olması lazım. Doğru yol gösterip bunu istemedğimizi göstermemiz lazım ki yargı daha rahat karar versin.'' dedi.

Haber:Kübra ÖKSÜZ 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER