SON DAKİKA

Samsun'da sokakta yere yığılan genç öldü
<>
HaberlerAnkaraTeknokent'te geliştirip üniversiteye hediye etti

Teknokent'te geliştirip üniversiteye hediye etti - Ankara Haberleri

İdem Teknoloji, Hacettepe Teknokent'te geliştirdiği yer altı alan tarama yapabilen cihazdan iki tanesini Hacettepe Üniversitesine hediye etti. Cihazlar, üniversitenin hidrojeoloji alanı başta olmak üzere çeşitli akademik araştırmalarında kullanılacak.

+
-
Teknokent'te geliştirip üniversiteye hediye etti
Teknokent'te geliştirip üniversiteye hediye etti

Yaptığı teknolojik çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Hacettepe Teknokent'te üretilen yer altı tarama cihazı Toruk 101, üretici firma tarafından Hacettepe Üniversitesi çalışmalarında kullanılmak üzere üniversite Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen'e teslim edildi. Düzenlenen törende konuşan üretici firma İdem Teknoloji Şirketinin başkanı Nejmettin Ünal, Toruk 101 adını verdikleri yer altı tarama cihazını akademik çalışmalar yapılmak üzere Hacettepe Üniversitesine hediye etmekten onur duyduklarını söyledi. Ürünün geliştirilmesi sürecinde her zaman yanlarında olan Hacettepe Üniversitesine teşekkürü borç bildiklerini kaydeden Ünal, 'Ankara'dan yola çıkan bir şirket olarak dünyanın dört bir yanına ithalat yapmaktan gurur duyuyoruz. Hacettepe Üniversitesine hediye ettiğimiz ürünlerimizin önemli çalışmalarda kullanılacağını bilmekten de heyecanlıyız' diye konuştu.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, bünyelerinde dünya çapına ulaşmış bir firmanın kendilerine hediye ettiği yüzde yüz milli üründen ötürü Ünal'a teşekkür etti.
Törende Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen'in yanısıra Hidrojeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ekmekçi, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Üstün ve Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Cem Ünal hazır bulundu.

Toruk 101 nedir?
Toruk 101 noktasal olarak yer altı alan tarama yapan ve bu noktasal veriler sonucunda kendi yazılımı ile anomali haritası çıkaran bir cihazdır. Yer çekirdeğinden yayılan manyetik alan yüzeye çıkarken geçtiği toprağın yapısına göre veya toprağın içerisindeki maddelere göre manyetik alanda azalma ya da artmaya uğrayarak yüzeye gelir. Toruk 101 bu değişimleri algılar. Bu değerlere göre yer altının üç boyutlu haritasını çıkarır. Cihazın teknik özellikleri ise şöyle:
- Maksimum 30 metre derinliğe kadar ölçüm yapabilir.
- Yer altındaki maddenin derinliğini belirleme imkânı sunar.
- Minimum 5 m başlanarak istenilen sahalarda ölçüm yapılabilir.
- Cihazın çalışma voltaj aralığı 3.3 V-5 V arasındadır.
- Cihaz taşınabilir USB güç kaynağı ile çalıştırılır.
- Özel bilgisayar uygulama ile yer altının görüntüsünü hem iki boyutlu hem de üç boyutlu görüntüleyerek yer altının haritasını çıkarabilir.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER