HaberlerSamsunSamsun'da yaya önceliği için eğitim şart

Samsun'da yaya önceliği için eğitim şart - Samsun Haberleri

Samsunsonhaber köşe yazarı Akın Üner'in yazdığı 'ÖNCELİK YAYANIN' HİKAYESİ' konusuna Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şubesi Başkanı Dursun Kavuran da destek verdi.

+
-
Samsun'da yaya önceliği için eğitim şart

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şubesi Başkanı  Dursun Kavuran ; ''2019 yılında Öncelik hayatın öncelik yayanın programı başlatıldı. Çok güzel bir şey oldu aslında ama önce eğitim gerekiyor '' dedi.

Dursun Kavuran; 'Vatandaşlarımıza öğretmek gerekiyor. Son olarak bu kanun çıktıktan sonra yayalar yola dalmaya başladı. Araçların mekanik bir şey olduğunu, durup duramayacağını hiç gözetmeden yola girmek kazalara da sebebiyet vermekte. Yaya geçitleri de bilhassa çok sık aralıklarla Samsun'da. Örnek verirsek, 100. Yıl Bulvarı üzerinde 300 metre gibi bir mesafede 4- 5 tane yaya geçidi olan yer var’’ şeklinde konuştu.

Dursun Kavuran; "Bir de yayaların her yerde geçiş izni yoktur. Buna dikkat etmeleri gerekir. Yaya geçitlerinden geçmeleri gerekiyor. Mesela vatandaşlar kendi kafalarına göre bulvar yollarında demir bariyerleri kesmişler yol açmışlar. Orada yaya izni de yok, çizgiler de yok. Oradan kendi kendilerine geçiyorlar. Şunu da vatandaşların bilmesi gerekiyor. 90 km hızla giden bir araç normal şartlarda 72 metre de ancak durabilir. Frenin durmasını sağladığınız anda, ayağını gazdan çekip frene basana kadar 17 metre gidiyorsunuz. Bu araştırmalarla kanıtlanmış. 90 km hızla giden ne olursa olsun, zaten fizik kurallarına aykırıdır aniden durması. Hem sürücülerimizin hem de yayalarımızın dikkat etmesi gereken bir şeydir. Şunu da ilave edelim okul ve yaya geçitlerinde sürücülerin mutlaka hızlarını azaltıp, yayanın geçip geçmeyeceğini gözüne kestirmesi ve yaya varsa ona göre durmaları gerekir. Yol yayanın diye elinde telefon umursamaz bir vaziyette yavaş yavaş böyle aheste aheste geçmemeliler.Bunlar ha deyince düzelecek işler değil hemn şoför hem de yayaların bu konuda bilinçlenmesi için eğitim şart '' dedi.

Haber: Kübra ÖKSÜZ

Akın Üner'in kaleminden 'ÖNCELİK YAYANIN' HİKAYESİ...

YORUMLAR1 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Halit NAMDAR/Antalya24 saat önce
Yaya geçidi çizgilerinin olduğu yerde önceliğin kendilerinde olduğunu, Trafik ışıklarının bulunduğu yerlerden Trafik ışıklarına uymaları gerektiğini vurgulamak gerekiyor. Bunun yanı sıra yaya geçidi noktalarının gece çok iyi aydınlatılmış olması sürücü görüşünü engelleyen yerlere yaya geçidi yapılmaması gerekiyor.Ayrıca her Yaya geçidi trafiği düzenleyen Işıklı butonlu düzeneklerle donatılmış olmalıdır . Hiç bir maliyet insan canından daha önemli değildir
Samsun'da yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındıSAMSUN HABER
Samsun'da yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındı
Yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındıSAMSUN HABER
Yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındı
Uyuşturucu satan şahıs tutuklandıSAMSUN HABER
Uyuşturucu satan şahıs tutuklandı
Samsun'da Hastane BuluşmalarıSAMSUN HABER
Samsun'da Hastane Buluşmaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Gözler Bu İkilide Olacak Samsunspor'da Gözler Bu İkilide OlacakCezaevinden bir katil daha kaçtı inşallah 2. Ceren Özdemir olayı yaşanmaz Cezaevinden bir katil daha kaçtı inşallah 2. Ceren Özdemir olayı yaşanmazSamsunspor taraftarına yapılanı Çorumlu yapmaz Samsunspor taraftarına yapılanı Çorumlu yapmazMustafa Bilik'in kaleminden... Samsun'da Bereketli Cuma'dan Kara Cumartesi'ye Mustafa Bilik'in kaleminden... Samsun'da Bereketli Cuma'dan Kara Cumartesi'yeYeni Çorumspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Yeni Çorumspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?Samsun'da trafik kazası: 1 yaralı Samsun'da trafik kazası: 1 yaralıCezaevinden kaçan katil Ceren Özdemir'in katili ile aynı koğuştaymış Cezaevinden kaçan katil Ceren Özdemir'in katili ile aynı koğuştaymışSamsun hava durumu 07. 12.2019 Cumartesi Samsun hava durumu 07. 12.2019 CumartesiSamsun'da mülteci çocuklar için gönüllü oyuncak üretiyorlar Samsun'da mülteci çocuklar için gönüllü oyuncak üretiyorlarSamsun'dan Gostivar'a Tarih Köprüsü Samsun'dan Gostivar'a Tarih Köprüsü
SIRADAKİ HABER