HaberlerSamsunHIV testi 4-6 haftada sonuç veriyor

HIV testi 4-6 haftada sonuç veriyor - Samsun Haberleri

HIV'in vücudun savunma sisteminde rol oynayan hücreleri yok eden bir virüs olduğuna dikkat çeken Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hamit Öztürk, 'HIV testinin doğru sonuç vermesi için kanda antikorların oluşması gerekir. Bu nedenle HIV testi, virüsle temastan itibaren 4-6 hafta sonra en doğru sonucu verir' dedi.

+
-
HIV testi 4-6 haftada sonuç veriyor

Toplumda HIV  (insan bağışıklık yetmezlik virüsü) ile ilgili yanlış bilgilerin olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi  Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hamit Öztürk , virüsün teşhisi ve bulaşma yollarıyla ilgili bilgiler aktardı.

Dr. Öğr. Üyesi Hamit Öztürk, “HIV, kan ve korunmasız cinsel temas yoluyla bulaşan ve vücudun çeşitli dokularına yerleşebilen, ancak esas etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüstür. AIDS (edinilmiş bağışıklık yetmezlik sendromu) ise bir evredir. Hastalık değildir. Virüs vücuda girdikten sonra oluşan enfeksiyonunun ileri evresidir. En yaygın bulaşma; korunmasız cinsel birleşmedir. Korunmasız cinsel ilişkide bulunanlar, HIV pozitif kanın temas edebileceği cinsel temas ya da açık deriye temasta bulunanlar, steril olmayan iğne, delici alet kullananlar mutlaka HIV testi olmalıdır. HIV testi kişinin gizliliği tamamen gözetilerek yapılmaktadır. Testin doğru sonuç vermesi için kanda antikorların oluşması gerekir, bu nedenle HIV testi, virüsle temastan itibaren 4-6 hafta sonra en doğru sonuçları vermektedir” açıklamasında bulundu.

HIV’in bulaşmadığı durumlar 

HIV için geliştirilen ilaçların virüsün vücutta çoğalmasını ve bağışıklığı baskılayıcı etkisini önleyerek, HIV pozitif kişilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağladığına işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Öztürk, bunun için tedaviye erken başlanması ve doktor kontrolünde düzenli olarak devam edilmesinin önemli olduğunu söyledi.
Dr. Öğr. Üyesi Hamit Öztürk, HIV’in bulaşmasıyla ilgili yanlış bilinen bilgileri ise şöyle anlattı:


“HIV, aynı sosyal ortamda, odada, okulda, iş yerinde bulunma, aynı havayı soluma, hapşırma, öksürük, tükürük, gözyaşı, ter, idrar, dışkı gibi vücut çıktıları, tokalaşma, sosyal öpüşme, el ele tutuşma, sarılma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, öpme, sağlam deriye kan teması, aynı kaptan yemek yeme, aynı bardaktan içecek tüketme, ortak çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon kullanma, aynı tuvaleti, duş ve musluğu kullanma, aynı yüzme havuzunda yüzmek, deniz, sauna, hamam gibi ortak alanları kullanma ve ortak kullanılan havlular, sivrisinek ve benzeri böcek sokması, hayvan ısırması, kedi, köpek gibi hayvanlarla yaşamak gibi durumlarda bulaşmaz.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Samsun'da yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındıSAMSUN HABER
Samsun'da yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındı
Yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındıSAMSUN HABER
Yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındı
Uyuşturucu satan şahıs tutuklandıSAMSUN HABER
Uyuşturucu satan şahıs tutuklandı
Samsun'da Hastane BuluşmalarıSAMSUN HABER
Samsun'da Hastane Buluşmaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Gözler Bu İkilide Olacak Samsunspor'da Gözler Bu İkilide OlacakCezaevinden bir katil daha kaçtı inşallah 2. Ceren Özdemir olayı yaşanmaz Cezaevinden bir katil daha kaçtı inşallah 2. Ceren Özdemir olayı yaşanmazSamsunspor taraftarına yapılanı Çorumlu yapmaz Samsunspor taraftarına yapılanı Çorumlu yapmazMustafa Bilik'in kaleminden... Samsun'da Bereketli Cuma'dan Kara Cumartesi'ye Mustafa Bilik'in kaleminden... Samsun'da Bereketli Cuma'dan Kara Cumartesi'yeYeni Çorumspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Yeni Çorumspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?Samsun'da trafik kazası: 1 yaralı Samsun'da trafik kazası: 1 yaralıCezaevinden kaçan katil Ceren Özdemir'in katili ile aynı koğuştaymış Cezaevinden kaçan katil Ceren Özdemir'in katili ile aynı koğuştaymışSamsun hava durumu 07. 12.2019 Cumartesi Samsun hava durumu 07. 12.2019 CumartesiSamsun'da mülteci çocuklar için gönüllü oyuncak üretiyorlar Samsun'da mülteci çocuklar için gönüllü oyuncak üretiyorlarSamsun'dan Gostivar'a Tarih Köprüsü Samsun'dan Gostivar'a Tarih Köprüsü
SIRADAKİ HABER