HaberlerKayseriGazi Mustafa Kemal Atatürk 81. ölüm yıl dönümünde törenlerle anıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 81. ölüm yıl dönümünde törenlerle anıldı - Kayseri Haberleri

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 81. ölüm yıl dönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.

+
-
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 81. ölüm yıl dönümünde törenlerle anıldı

Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda saat 09.05'te düzenlenen törenin ardından ikinci tören İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlendi. Törene Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Ercan Teke Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşma yapan Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi Müdürü Yener Kaynar, 'Yokluk içerisindeki bir milleti çağdaş uygarlık seviyesine getirecek adımların hepsini bir arada attı. Harf inkılabı yaptı, kadına birey olma özgürlüğünü verdi, fabrikalar kurdu, ülkemizi sadece siyasi ve ekonomik alanda değil kültür ve sanat alanında da şaha kaldırdı. Dünya tarihinde böylesine kitlesel ve ulusal kültür dönüşüm örneği yoktur. Mustafa Kemal Atatürk savaşlardaki başarısı ile büyük bir asker. Yönetimi ile büyük bir devlet adamı, görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, barış ve insan severlilik yönü ile de evrensel bir kişidir. Bu nedenlerle 10 Kasımların sadece onun aramızdan ayrılışının anma günü olmaktan çıkararak bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine, yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile kılmalıyız. Akılcı düşünen birisidir, kendine güvenen, sorumluluk sahibi, özgür bireylerin oluşturduğu, çağdaş kendi ifadesiyle muasır medeniyet seviyesini yakalayıp, onu aşmaya çabalayan bir toplum yapmaya çalışan Atatürk'ün önemsenmesi, Devlet ve toplum hayatının getirdiği ilkelerin dogmatikliği, aklı ve bilgiye dayalı en iyi şekilde yorumlanması ve benimsenmesi ile mümkün olabilir. B u duygu ve düşünce ile aramızdan ayrılışını 81. Yıl dönümde Türk milleti için ölümsüzleşen Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha anıyorum' diye konuştu.
Konuşmanın ardından Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen tiyatro gösterisi büyük bir beğeni ile izlendi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Ordu'da evsizler için otel kiralandıGÜNDEM
Ordu'da evsizler için otel kiralandı
Yine siyanürle toplu intihar!GÜNDEM
Yine siyanürle toplu intihar!
Finlandiya eğitim sistemi Anadolu Üniversitesinde konuşulduGÜNDEM
Finlandiya eğitim sistemi Anadolu Üniversitesinde konuşuldu
21 yerinden bıçaklanan kadın, eski eşinin mahkemede 'Onu hala seviyorum' sözleriGÜNDEM
21 yerinden bıçaklanan kadın, eski eşinin mahkemede 'Onu hala seviyorum' sözleri

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Kasım Samsun fındık fiyatları ne kadar? 15 Kasım Samsun fındık fiyatları ne kadar?15 Kasım Cuma Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar? 15 Kasım Cuma Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar?15 Kasım Samsun ve ilçeleri hava durumu 15 Kasım Samsun ve ilçeleri hava durumuSamsun'da bu apartmanın altından sokak geçiyor Samsun'da bu apartmanın altından sokak geçiyorMuradiye Ergin'in kaleminden..HEPİMİZİN MİDESİNE DEVLETTEN BİR HORTUM Muradiye Ergin'in kaleminden..HEPİMİZİN MİDESİNE DEVLETTEN BİR HORTUMSamsun'da organları bağışlanan genç toprağa verildi Samsun'da organları bağışlanan genç toprağa verildi15 Kasım Samsun'da Namaz saatleri, Ezan kaçta okunuyor? 15 Kasım Samsun'da Namaz saatleri, Ezan kaçta okunuyor?Karadeniz'de PKK operasyonu! Karadeniz'de PKK operasyonu!15 Kasım Cuma Samsun nöbetçi eczaneler 15 Kasım Cuma Samsun nöbetçi eczanelerMilli Takım Avrupa Şampiyonası'nda Milli Takım Avrupa Şampiyonası'nda
SIRADAKİ HABER