HaberlerSamsun Ekonomi YazarıSAMSUN'DA İŞSİZLİK

SAMSUN'DA İŞSİZLİK - Samsun Ekonomi Yazarı Haberleri

Yusuf Demircioğlu'nun kaleminden' SAMSUN'DA İŞSİZLİK '

+
-
SAMSUN'DA İŞSİZLİK

SAMSUN EKONOMİ YAZILARI 

 İşsizlik rakamları  hakkında konuşabilmemiz için öncelikli olarak bazı konulara hakim olmamız gerekiyor. İşsizlik, doğal işsizlik, işsizlik oranı.

 İşsiz, kime denir? Belirli bir yaş grubunda, çalışmak için uygun olmasına ve iş aramasına karşılık iş bulamayan kişiye, işsiz denir. Kişinin çalışma gücü ve arzusu olacak. Kahvede oyun oynamayı tercih eden birisi işsiz sayılmaz.

 İşsizlik oranı: İşsiz sayısının çalışabilir nüfusa bölünmesi ile elde edilen sonuçtur. Çalışabilir nüfus, genellikle 15-64 yaş aralığında olan kişilerdir.

 Doğal işsizlik: Ekonomide bütün çarklar yerli yerinde olsa bile bazı insanlar çeşitli nedenlerden dolayı işlerini bırakıp, başka iş arayabilir. İşinden ayrılan insanın yeni bir iş bulmasına kadar geçen sürede işsiz kalması, doğal işsizliktir. Ne yaparsanız yapın, doğal işsizliğin önüne geçmek mümkün değildir. Doğal işsizlik oranına ulaşmış bir ülkede işsizlik sıfır olarak değerlendirilebilir.

 Doğal işsizlik oranı, ortalama yüzde altıdır. Eğer işsizlik oranında yüzde altıyı yakalamışsanız, ekonominiz harika demektir. Ellerinizi ensenize atın, ayaklarınızı uzatın, keyfini çıkarın.

 Okuyucunun kafasını neden terimler ile karıştırıyoruz? Sebebi basit. Neyin ne olduğunu bilmezsek, Sayın Valimizin ki; “biz kendisine Osman Baba diyoruz. Samsunspor için yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağız.” yaptığı yanlışa düşeriz.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Vestel'e 'En İyi Ar-Ge Merkezi' ödülüEKONOMİ
Vestel'e 'En İyi Ar-Ge Merkezi' ödülü
Vali Demirtaş, İmamoğlu'nda muz seralarını incelediEKONOMİ
Vali Demirtaş, İmamoğlu'nda muz seralarını inceledi
ESO'da mobilya sanayicileri bir araya geldiEKONOMİ
ESO'da mobilya sanayicileri bir araya geldi
İzmit Belediyesi'nden madeni yağ alım ihalesiEKONOMİ
İzmit Belediyesi'nden madeni yağ alım ihalesi

EN ÇOK OKUNANLAR

19 Kasım fındık fiyatları, İl il fındık fiyatları listesi 19 Kasım fındık fiyatları, İl il fındık fiyatları listesi19 Kasım Samsun'da Namaz saatleri, Ezan kaçta okunuyor? 19 Kasım Samsun'da Namaz saatleri, Ezan kaçta okunuyor?19 Kasım Salı altın fiyatları son durum? Samsun'da altın ne kadar? 19 Kasım Salı altın fiyatları son durum? Samsun'da altın ne kadar?19 Kasım Salı Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar? 19 Kasım Salı Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar?Samsunspor ve Ertuğrul Sağlam İçin Bir Fotoğrafın Hikâyesi Samsunspor ve Ertuğrul Sağlam İçin Bir Fotoğrafın Hikâyesi19 Kasım Samsun ve ilçeleri hava durumu 19 Kasım Samsun ve ilçeleri hava durumuErtuğrul Sağlam imzayı atıyor! Samsunsonhaber'den canlı yayınlanacak Ertuğrul Sağlam imzayı atıyor! Samsunsonhaber'den canlı yayınlanacak'Samsunspor Türkiye Şampiyonu olma yolunda' 'Samsunspor Türkiye Şampiyonu olma yolunda'Samsun Valiliği uyardı ceza geliyor! Son gün 1 Aralık Samsun Valiliği uyardı ceza geliyor! Son gün 1 AralıkSamsunspor'un kalesi deplasmana kapalı Samsunspor'un kalesi deplasmana kapalı
SIRADAKİ HABER