HaberlerSamsun Ekonomi YazarıSAMSUN'DA İŞSİZLİK

SAMSUN'DA İŞSİZLİK - Samsun Ekonomi Yazarı Haberleri

Yusuf Demircioğlu'nun kaleminden' SAMSUN'DA İŞSİZLİK '

+
-
SAMSUN'DA İŞSİZLİK

SAMSUN EKONOMİ YAZILARI 

 İşsizlik rakamları  hakkında konuşabilmemiz için öncelikli olarak bazı konulara hakim olmamız gerekiyor. İşsizlik, doğal işsizlik, işsizlik oranı.

 İşsiz, kime denir? Belirli bir yaş grubunda, çalışmak için uygun olmasına ve iş aramasına karşılık iş bulamayan kişiye, işsiz denir. Kişinin çalışma gücü ve arzusu olacak. Kahvede oyun oynamayı tercih eden birisi işsiz sayılmaz.

 İşsizlik oranı: İşsiz sayısının çalışabilir nüfusa bölünmesi ile elde edilen sonuçtur. Çalışabilir nüfus, genellikle 15-64 yaş aralığında olan kişilerdir.

 Doğal işsizlik: Ekonomide bütün çarklar yerli yerinde olsa bile bazı insanlar çeşitli nedenlerden dolayı işlerini bırakıp, başka iş arayabilir. İşinden ayrılan insanın yeni bir iş bulmasına kadar geçen sürede işsiz kalması, doğal işsizliktir. Ne yaparsanız yapın, doğal işsizliğin önüne geçmek mümkün değildir. Doğal işsizlik oranına ulaşmış bir ülkede işsizlik sıfır olarak değerlendirilebilir.

 Doğal işsizlik oranı, ortalama yüzde altıdır. Eğer işsizlik oranında yüzde altıyı yakalamışsanız, ekonominiz harika demektir. Ellerinizi ensenize atın, ayaklarınızı uzatın, keyfini çıkarın.

 Okuyucunun kafasını neden terimler ile karıştırıyoruz? Sebebi basit. Neyin ne olduğunu bilmezsek, Sayın Valimizin ki; “biz kendisine Osman Baba diyoruz. Samsunspor için yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağız.” yaptığı yanlışa düşeriz.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
21 Kasım Perşembe altın fiyatları son durum Samsun'da altın ne kadarEKONOMİ
21 Kasım Perşembe altın fiyatları son durum? Samsun'da altın ne kadar?
21 Kasım Samsun fındık fiyatları, İl il fındık fiyatları listesiEKONOMİ
21 Kasım Samsun fındık fiyatları, İl il fındık fiyatları listesi
Borsa günü düşüşle tamamladıEKONOMİ
Borsa günü düşüşle tamamladı
Serbest piyasada altın fiyatlarıEKONOMİ
Serbest piyasada altın fiyatları

EN ÇOK OKUNANLAR

21 Kasım Samsun fındık fiyatları, İl il fındık fiyatları listesi 21 Kasım Samsun fındık fiyatları, İl il fındık fiyatları listesi21 Kasım Perşembe altın fiyatları son durum? Samsun'da altın ne kadar? 21 Kasım Perşembe altın fiyatları son durum? Samsun'da altın ne kadar?21 Kasım Perşembe Samsun ve ilçeleri hava durumu 21 Kasım Perşembe Samsun ve ilçeleri hava durumuKazada otomobilin kopan kapısından yola savrulan kadın hayatını kaybetti Kazada otomobilin kopan kapısından yola savrulan kadın hayatını kaybettiSiyanürün satışına yasak geliyor Siyanürün satışına yasak geliyorAşırı soğuktan dereler dondu Aşırı soğuktan dereler donduOrdu'ya Şehir Hastanesi Müjdesi Ordu'ya Şehir Hastanesi Müjdesi'Arılar beni tanır' dedi, yarı çıplak peteklerin arısına daldı 'Arılar beni tanır' dedi, yarı çıplak peteklerin arısına daldıBayburt Üniversitesi ile OSB Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı Bayburt Üniversitesi ile OSB Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandıAman dikkat geliyor! Meteoroloji uyardı Aman dikkat geliyor! Meteoroloji uyardı
SIRADAKİ HABER