SAMSUN SON DAKİKA

İlkadım Belediyesi'nde usulsüzlük! Samsunlu askeri mağdur ettiler
< >
HaberlerSAMSUN HABEROtel İşletmecileri Samsun'da yaşanan kayıpları değerlendirdi

Otel İşletmecileri Samsun'da yaşanan kayıpları değerlendirdi

Karadeniz Turizm İşletmecileri Derneği (KATİD) üyesi otel ve işletmelerin Genel Müdürü ve yetkilileri  bir araya gelerek son gelişmeleri ve sektörün Samsun'daki durumunu değerlendirdiler.

+
-
Otel İşletmecileri Samsun'da yaşanan kayıpları değerlendirdi
Otel İşletmecileri Samsun'da yaşanan kayıpları değerlendirdi

KATİD Başkanı Murat Toktaş 'ın başkanlığında toplanan otel ve turizm sektörünün temsilcileri, Turizm Fonu , TBMM 'de Komisyonda bekleyen Konaklama Vergisi, Samsun 'da turizmde yaşanan sorunlar, okçuluk ve buz pateni iptalleri nedeniyle sektör temsilcileri ve Samsun'da yaşanan kayıplar konuşuldu.

 Konaklama vergisi adaletli değil iptal edilmeli 

  Toplantının açılış konuşmasını yapan KATİD Başkanı Murat Toktaş, "Konaklama Vergisi zaten yüksek maliyetler nedeniyle zor durumda olan otellerimizi daha da sıkıntılı hale sokacaktır. TÜROFED ve bölge dernekleri, komisyonda yer alan siyasetçilerle ve grup başkanvekilleri ile görüşmeler sağlamış, teklifin mevcut hali ile meclise sevk edilmesi durdurmuştur.” Dedi.

KATİD Başkanı Murat Toktaş Sektörün talebinin bu verginin kaldırılması olduğunu ancak verginin iptal edilmemesi durumunda verginin adaleti sağlamak için konaklama ücretinin %0,5'i olarak vergilendirilmesi ve anlaşmalarını yapmış otellerin zor durumda kalmaması için uygulamanın 1 yıl ertelenmesi doğrultusunda bakanlığa ve komisyona talepte bulunduklarını söyledi.

 Toktaş “Şimdiki haliyle 2.000 TL lik bir 5 yıldızlı otelde kalan ile 250 TL lik başka bir 5 yıldızlı otelde kalan her iki misafirde 18 TL konaklama  vergisi ödeyecek. Bu da gelire göre vergi ilkesine aykırı." dedi.

Fiyat rekabetine son verilmeli 

Daha sonra söz alan konuşmacılar Samsun 'da yaşanan sorunlardan bahsettiler. İşletmeler arasındaki fiyat düşürerek yapılan rekabetin sektöre ve işletmelere zarar verdiğini söyledi. Bunun için otel yöneticilerinin dayanışma ve birlik içinde olması gerektiğini ifade ettiler.

Toplantı da Turizm  Platformu oluşturulması talep de görüşüldü. Platforma, Valilik, Belediyeler ve Sanayi Ticaret Odası'nın da katılması konusunda görüş birliğine varıldı.

 Haksız rekabete yol açan bakanlık belgeli olmayan apart, günü birlik evler gibi yerlerin sektöre yarattığı sıkıntının tekrar gündeme taşınması ve bakanlık nezdinde girişimde bulunulmasına karar verildi.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER