SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da 2 kişiyi silahla vuran kadın tutuklandı
< >
HaberlerSAMSUN HABERAni hava değişimleri hastalıkları tetikliyor!

Ani hava değişimleri hastalıkları tetikliyor!

+
-
Ani hava değişimleri hastalıkları tetikliyor!
Ani hava değişimleri hastalıkları tetikliyor!

Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol önemli açıklamalarda bulundu.

Havalar bir ısınıp bir soğuyor, uzmanlar dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol , mevsimsel sıcaklık değişimlerinin sebep olduğu hastalıklar ve alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirdi.

Dr. Akyol, “Mevsimsel sıcaklıklar bu dönemde çok fazla değişim gösteriyor. Sabah evden çıkarken çok soğuk başlayan gün öğle saatlerinde çok fazla sıcak devam edebiliyor. Bu sıcaklık değişimleri kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Sıcaklık değişimleri sindirim sistemimizi, duygu durumumuzu dahi etkilerken başka birçok hastalığı da tetikleyebiliyor. Hava değişiklikleri sebebiyle yaşanan problemlere karşı bazı önlemler almak sağlığımız için etkili olacaktır” dedi.

ALERJİK ASTIMI OLANLAR DİKKAT ETSİN 

Sıcaklık değişimlerinin sebep olduğu şikayetlere dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol, “Mevsimsel değişiklikler yılın son aylarında hayatımızı daha fazla etkiliyor. Bu aylarda özellikle alerjik astım, KOAH, grip, nezle gibi solunum yolu hastalıkları artış göstermekte. Alerjik astımı olan kişiler mutlaka kendini çok iyi korumalıdır. Sıcaklığın ani değişmesi öksürük, nefes darlığı, solunum yolu problemi, hayat konforumuzu etkileyecek burun tıkanıkları gibi problemleri artırmaktadır. Viralenfeksiyon hastalıkları çokça karşılaştığımız durumlardır” diye konuştu.

HASTALIKLARA KARŞI HANGİ ÖNLEMLER ALINMALI? 

Özellikle 65 yaş üstü kişiler, bağışıklık sistemi düşük olanlar ve kalabalık ortamda çalışanları uyaran Dr. Akyol şu tavsiyelerde bulundu:“Bu kişiler mevsim geçişi hastalıklarının ilk adresidir. Bazı önlemler alınması hastalıklardan korunmada fayda sağlayacaktır. Peki, bu önlemler nelerdir? Öncelikle soğuk havalara karşı korunaklı giyinmeli ve uzun süre soğuğa maruz kalınmamalıdır. Soğuk havaya göre giyinirken günün ilerleyen saatlerinde ısınabileceği bilincinde olarak aşırı kalın giyinmemek de önemlidir. 65 yaş üstü kişiler mutlaka yıllık aşılarını yaptırmalıdır . Astım, KOAH gibi hastalığı olanlar doktor takiplerini ihmal etmemelidir. Tansiyon ve kalp hastaları tedavilerini düzenli yaptırmalıdır. Bol lifli gıdalar tüketmeli ve doğal beslenmelidirler. Bol su tüketimi çok önemlidir. Spor ve bedensel aktiviteler sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak zihinsel ve bedensel olarak kişiye katkı sağlar. Bu önlemlerin alınması kendimizi salgın ve hastalıklara karşı korumamızda çok büyük etkendir.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER