HaberlerSinopMustafa Çelebi; 'Hamsinin ömrü tükeniyor'

Mustafa Çelebi; 'Hamsinin ömrü tükeniyor' - Sinop Haberleri

Sinop'un Gerze ilçesinde balıkçılık yapan Mustafa Çelebi, erken başlayan hamsi sezonundan dolayı denizlerde hamsinin de azaldığını söyledi.

+
-
Mustafa Çelebi; 'Hamsinin ömrü tükeniyor'

1 Eylül'de av yasağının kalkmasıyla Karadenizli balıkçılar ağlarını attı. Sezonda ilk beklenen balığın palamut olmasına rağmen denizlerden çıkmayan palamut, hamsi sezonunun erkene alınmasına sebep oldu. Karadenizli balıkçılar, ekim-kasım ayında avlanması gereken hamsinin eylül ayında avlanmaya başlanmasından, Karadeniz'de hamsinin azaldığını ifade etti.

'Palamut sezonunda hamsi yedik, hamsi sezonunda ne yiyeceğiz?'
Gerzeli balıkçı Mustafa Çelebi, 'Şuanda hamsilerimiz Sinop çevresinde avlanıyor. İnceburun, Ayancık çevresinde avlanıyor. Birkaç sürü hamsinin başında 30-40 kayık olursa, yiyebileceğimiz hamsi kalmaz. Bir ayda palamut yerine tonlarca hamsi yedik, önümüzde 1-2 ay kaldı. Bir ay sonra hamsi bulmamız zorlaşır. Çünkü denizde hamsiyi tükettik. Tezgahlar günde 1 - 1,5 ton hamsi satıyordu, geçtiğimiz haftalarda Sinop'ta hamsinin fiyatı 5 TL'ye kadar düşmüştü. Şimdi ise 7,5 -10 TL arasında fiyatı değişiyor' dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
KARDEMİR'de dijital dönüşümEKONOMİ
KARDEMİR'de dijital dönüşüm
Borsa günü düşüşle tamamladıEKONOMİ
Borsa günü düşüşle tamamladı
Hakan Atilla, Borsa İstanbul Genel Müdürlüğüne atandıEKONOMİ
Hakan Atilla, Borsa İstanbul Genel Müdürlüğüne atandı
Serbest piyasada altın fiyatlarıEKONOMİ
Serbest piyasada altın fiyatları

EN ÇOK OKUNANLAR

İskenderun körfezinde şiddetli yağmur ve fırtına balıkçıları canından ediyordu İskenderun körfezinde şiddetli yağmur ve fırtına balıkçıları canından ediyordu60'lık öğrencilerin üniversite heyecanı 60'lık öğrencilerin üniversite heyecanı
SIRADAKİ HABER