HaberlerGelir Vergisi Hükümet düğmeye bastı! Herkesi etkileyecek

Hükümet düğmeye bastı! Herkesi etkileyecek - Gelir Vergisi Haberleri

Gelir vergisine yeni düzen geliyor. Henüz üzerinde çalışmaların sürdüğü paket ile gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alan tarifeye yeni kademeler eklenecek.

+
-
 Hükümet düğmeye bastı! Herkesi etkileyecek

AK Parti, Yeni Ekonomi Programı ’nın hedefleri arasında yer alan, “vergi adaleti” için vergi reformu paketi hazırlıyor. Paketin kısa süre içinde Meclis’e sunulacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı  ile AK Partili kurmayların üzerinde çalıştığı paketin kısa süre içinde Meclis'e sunulacağı belirtiliyor.

Milliyet'in haberine göre; paketle, Gelir Vergisi Kanunu'nda değişikliğe gidilecek. Yapılacak değişiklikle gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde gelir dilimlerine göre uygulanan yüzde 15 ila yüzde 35 arasındaki vergi oranı kademeli olarak yüzde 50'ye kadar yükseltilecek. Buna göre örneğin, 500 bin TL ile 1 milyon TL arasındaki gelirden yüzde 40, bu rakamın üstündeki gelirden ise yüzde 50 oranı üzerinden vergi alınacak..

Konu üzerinde değerlendirmelerin sürdüğünü bu çerçevede 35 üstü kademelendirme oranlarının netleşmediğini belirten AK Parti kurmayları, "Ancak en üst oranın en az bir iki kademe üstüne çıkılması düşünülüyor" bilgisini verdi. Parti kurmayları, düzenlemeyle alt ve orta gelir grubuna yeni vergi yükü getirilmesinin söz konusu olmadığını da vurguladı.

DEĞER ARTIŞ PAYI 

Pakette taşınmazların gerçek değeri üzerinden emlak vergisi ve tapu harcı alınması, imar planı değişikliği ya da yakın çevresinde yol, köprü, metro gibi önemli projelerin yapılması nedeniyle değerinde artış olan taşınmaz maliklerinden, "değer artış payı" alınmasıyla ilgili hükümlerin de yer alabileceği belirtildi. Bir başka düzenleme ise dijital platformlardaki reklamların vergilendirilmesine yönelik olacak..

ak parti vergi  
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER