HaberlerSamsunSAMÇEP'ten BES açıklaması

SAMÇEP'ten BES açıklaması - Samsun Haberleri

 Samsun'da yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santralı ve Piroliz yöntemi ile Karbon Üretme tesislerinde tarımsal atığın tam yanmasını sağlamak için tehlikeli tarzda atık kabul edileceğini söyleyen SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ; 'BES zararlıdır' dedi.

+
-
SAMÇEP'ten BES açıklaması

Samsun Haber: SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ , yaptığı yazılı açıklamada “Samsun’da yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali  ve Piroliz yöntemi ile Karbon Üretme tesislerine kabul edilecek biyokütle atıkları, proje tanıtım dosyalarında belirtilmiş olup tehlikeli atıkların yakılacağı ön kabul olarak belirtilmiştir” dedi.
Özdağ açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Zaten Biyokütle yakıtın tanımı; 5346 sayılı ilgili kanunun 3. Maddesinin 9. Fıkrasında net olarak belirtilmiştir. İthal olmamak kaydıyla, bu yakıtlar arasında işlenmiş lastik ürünleri, bitkisel yağ atıkları, kentsel atıklar, sanayi atık çamurları, arıtma çamurları açıkça belirtilimiştir. Ve her iki projenin tanıtım dosyalarında da bu durum açıkça ifade edilmektedir.
Dolayısıyla yasa maddesinden de görüleceği üzere tarımsal atıklar tehlikeli atıklarla harmanlanmak suratiyle ısıl değerleri yükseltilerek yakılma işlemi yapılacaktır.

Tarım Arazileri Geridönüşümsüz Kaybedilmektedir 

Eğercili BES’in hammadde açık depolama sahasının büyüklüğü 147 dönümdür ve 11 Ekim Cuma günü sahada yaptığımız incelemede bu alanın büyük bir kısmı harman yeri yapılmak üzere zemin tesfiyesi yapılmış, betonlanmak üzere taş-mıcır ile kaplanmıştır.
Eğercili BES için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) üretim lisansları alınmadan, inşaat faliyetlerinin başaltılması açıkça kanunsuzluktur.
Bu projenin kazananları; elektriği üretecek olan şirket ve ona hizmet sunan paydaşları olacaktır. Kaybedeni ise bizler olacağız.
Tarım topraklarının geri dönüşümsüz betonlanması, lisansız, ruhsatsız inşaat faliyetlerinin bütün itirazlara rağmen sürdürülüyor olması, belediye meclis toplantılarında Mecitözü BES gibi orantısız örneklemelerle projenin savunulması ister istmez akla bu firma kim tarafından kollanıyor, korunuyor sorusunu getirmektedir.
SAMÇEP olarak Çarşamba Ovasının bu tür kirli yatırımlarla parça parça yok edilmesine seyirci kalmayacağız, yöre halkımızla birlikte meşru ve hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanarak yaşam alanlarımızı korumak için direneceğiz.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Bakanlar Samsun'a geliyor!SAMSUN HABER
Bakanlar Samsun'a geliyor!
Samsun'da bonzai üretimiyle ilgili 1 kişi tutuklandıSAMSUN HABER
Samsun'da bonzai üretimiyle ilgili 1 kişi tutuklandı
2019 DUS'ta yine OMÜ mezunu diş hekimi zirvedeSAMSUN HABER
2019 DUS'ta yine OMÜ mezunu diş hekimi zirvede
Baş dönmesi hastalık habercisi olabilirSAMSUN HABER
Baş dönmesi hastalık habercisi olabilir

EN ÇOK OKUNANLAR

22 Ekim Samsun ve ilçeleri hava durumu 22 Ekim Samsun ve ilçeleri hava durumuSamsunspor - Sancaktepe maç biletleri Samsunspor - Sancaktepe maç biletleriSamsunspor yenilmiyor! Samsunspor yenilmiyor!Samsun'da uyuşturucu operasyonu! Samsun'da uyuşturucu operasyonu!Samsun'da şampiyonlar yetişiyor Samsun'da şampiyonlar yetişiyorFındık fiyatları ne kadar oldu? 22 Ekim Salı güncel fındık fiyatları Fındık fiyatları ne kadar oldu? 22 Ekim Salı güncel fındık fiyatları22 Ekim Salı Samsun'da Dolar ve Euro fiyatları güncel fiyatlar 22 Ekim Salı Samsun'da Dolar ve Euro fiyatları güncel fiyatlarSamsun şehidini gözyaşları içinde uğurladı Samsun şehidini gözyaşları içinde uğurladıSamsun'da hırsızlık zanlısı yakalandı Samsun'da hırsızlık zanlısı yakalandıSamsun'da altın ne kadar? 22 Ekim Salı altın fiyatları Samsun'da altın ne kadar? 22 Ekim Salı altın fiyatları
SIRADAKİ HABER