HaberlerİzmirTürk su ürünleri ve hayvansal mamulleri Köln'deki Anuga Fuarında

Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri Köln'deki Anuga Fuarında - İzmir Haberleri

Türkiye'nin ihracatta önde gelen sektörlerinden su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenen Anuga Fuarında görücüye çıktı.

+
-
Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri Köln'deki Anuga Fuarında

İki yılda bir düzenlenen Anuga Fuarına katılan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerinde Türkiye'nin potansiyelini ithalatçılara aktararak ürünlerini tanıttı.
Anuga Fuarının bu yıl 100. yılını kutladığı bilgisini paylaşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, dünyada stratejik sektör haline gelen gıdada, Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak daha fazla pay alma çabası içinde olduklarını kaydetti.
Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün 2019 yılının ocak-eylül döneminde yüzde 3'lük artışla ihracatını 1 milyar 833 milyon dolardan, 1 milyar 882 milyon dolara taşıdığının kaydeden Girit, 'İhracat artış hızımızı tekrar iki rakamlı seviyelere çıkarmak istiyoruz. Bunun için tanıtım çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Anuga Fuarı bu anlamda son derece başarılı bir tanıtım olanağı sağladı. 2023 yılı için belirlenen ihracat hedeflerinde genel anlamda aşağı yönlü bir revizyona gidilirken, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak hedefimizi 3 milyar dolardan, 3.5 milyar dolar şeklinde yukarı yönlü revize ettik' diye konuştu.
Anuga Fuarına, bu yıl 107 ülkeden 7 bin 590 firma katılırken, Türkiye 317 firma ile temsil edildi. Türkiye, ev sahibi; Almanya, İtalya, İspanya ve Çin'in ardından fuara en büyük katılımı gerçekleştirdi. Türkiye, 2019 yılının ocak-eylül döneminde Almanya'ya 70 milyon dolarlık su ürünleri ve hayvansal mamul ürünü ihraç etti. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü iştigal konusu olan balık, bal, kanatlı ve süt ürünleri gibi hayvansal mamul ihracatını 100 milyon doların üstüne çıkartmayı hedefledikleri belirtildi.
Anuga Fuarında Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğini Yönetim Kurulu Üyeleri Nedim Kalpaklıoğlu ve Osman İşlek temsil etti.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
14 Ekim Pazartesi güncel fındık fiyatları ne kadar EKONOMİ
14 Ekim Pazartesi güncel fındık fiyatları ne kadar?
Serbest piyasada döviz fiyatlarıEKONOMİ
Serbest piyasada döviz fiyatları
Ege'nin teknik tekstil ihracatı 100 milyon dolara ulaştıEKONOMİ
Ege'nin teknik tekstil ihracatı 100 milyon dolara ulaştı
Bellona 562 mağazasını Anamur'da açtıEKONOMİ
Bellona 562. mağazasını Anamur'da açtı

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun maçında üç kuşak tribünde Samsun maçında üç kuşak tribündeAnkara'da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı Ankara'da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralıTrafik kazasına tespit tutanağı tutan sigortacıya otomobil çarptı Trafik kazasına tespit tutanağı tutan sigortacıya otomobil çarptı14 Ekim Pazartesi Samsun ve ilçeleri hava durumu 14 Ekim Pazartesi Samsun ve ilçeleri hava durumu'80ler Alman popu ve Kolonya '80ler Alman popu ve KolonyaFreni patlayan tırdan atlayan sürücü ölümde kurtuldu Freni patlayan tırdan atlayan sürücü ölümde kurtulduSamsunspor'da Guido siftah yaptı Samsunspor'da Guido siftah yaptıCumhurbaşkanı Erdoğan Elif Güneri'yi tebrik etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Elif Güneri'yi tebrik ettiGiresun'da fındık fabrikasında yangın çıktı Giresun'da fındık fabrikasında yangın çıktıİsmail Uyanık'a destek İsmail Uyanık'a destek
SIRADAKİ HABER