SON DAKİKA

Samsunspor-Ümraniyespor maçı canlı yayın
<>
HaberlerMebÖğrenciler müjde! MEB 2 Bin TL'ye kadar maaş veriyor

Öğrenciler müjde! MEB 2 Bin TL'ye kadar maaş veriyor - Meb Haberleri

Son 1 yıl içinde mesleki ve teknik eğitim kapsamında birçok yeni proje uygulamaya konuldu.MEB bünyesindeki öğrenciler 2020 TL 'ye kadar maaş alabilecek.

+
-
Öğrenciler müjde! MEB 2 Bin TL'ye kadar maaş veriyor
Öğrenciler müjde! MEB 2 Bin TL'ye kadar maaş veriyor

MEB  bünyesindeki mesleki ve teknik eğitimlerde lise öğrenci lerine 2020 TL 'ye kadar maaş veriliyor.

MEB mesleki eğitimden sorumlu Bakan Yardımcısı Mahmut Özer konu ile ilgili bir dizi açıklama yaptı.

Mahmut Özer  mesleki ve teknik eğitimle ilgili son dönemlerde yaşanan gelişmeleri, "Aslında hem tüm sektörler tarafında hem de Bakanlık ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafında mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi ile ilgili ciddi bir mutabakat vardı. Sürekli aynı konular tekrar ediliyordu. Yani çözümlerin bir an evvel ve sistematik bir şekilde uygulanması ve süreçlerin titiz bir şekilde takip edilmesine ihtiyaç vardı. Biz de tam olarak bunu yapmaya çalıştık." dedi.

2019 LGS ile ilk defa yüzde 1 'lik dilimden öğrenci alımı yaptıklarını söyleyen Özer," Yeni bir proje olarak başlattığımız Aselsan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi %1’lik dilimden öğrenci aldılar. Bu mesleki ve teknik eğitimde ilk kez oluyor. Bu mesleki ve teknik eğitimin ülkemizdeki algısına da çok olumlu katkıda bulunacak. Bu okulları, çok başarılı öğrencilerin mesleki ve teknik liseleri de tercih edebileceğini göstermesi açısından önemsiyoruz." dedi.

 

Öğrencilere üretime katkıları oranında asgari ücrete kadar para verildiğini, okul bitimi sonrası istihdamın da sağlandığını ifade eden Özer, "Buradaki ana amaç, öğrencilerimizin meslekleri ile uygulama becerilerini artırmak ve mezun olduklarında da istihdam edilebilirliklerini sağlamak. Öğrencilerimiz ayrıca üretime katkıları oranında asgari ücrete kadar ücret alabiliyorlar. Bu katkı öğrencilerimiz için çok önemli bir katkı. 2019 yılının ilk sekiz ayında, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde yapılan üretimden 171 milyon lira gelir elde edildi. Bu rakam 2018 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yaklaşık %40’lik bir artış söz konusu. Bu süreçte döner sermaye gelirlerinden hazine kesintisinin 2018 yılı sonunda %15’den %1’e düşürülmüş olması çok önemli bir katkı sağladı. Bunun yanında üretilen tüm ürünlere erişilebilirliği artırmak için web ortamında da bir ürün kataloğu portalı hazırladık." dedi.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER