SON DAKİKA

İçişleri'nden Samsun'a genelge! Yarın yapılacak
<>
HaberlerHayvanları Koruma Günü4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedir?

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedir? - Hayvanları Koruma Günü Haberleri

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. Peki Hayvanları Koruma Günü'nün tarihçesi nedir?

+
-
4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedir?
4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedir?

Hayvan hakları ve refahı için kutlanan uluslararası bir gün olan 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü sosyal medyada yerini aldı.

Hayvanların da insancıl muamele görmesini vurgulayan, eğlence ve maddi amaçlı kullanılmaması gerektiğini belirten aynı zamanda tıbbi ve kozmetik sebeplerden ötürü kişisel ihtiyaçlar adına bir canlının hayatına mal olunmaması gerektiğini gözler önüne seren 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü  özel bir gündür.

Bunun için hayvanları koruma faaliyetleri hayvan sevenler tarafından yapılıyor ve yapılmaya da devam edecektir. Bu bağlamda 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ve önemi nedir?

4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ! 

Bugün Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. Hayvan dostlarımızın haklarını korumak, onları gerekli muameleyi, sevgiyi, ilgiyi göstermek adına ilk kez İngiltere'de 1822 yılında kurulan Hayvanları Koruma Birliği'nden bu yana hayvan hakları koruma altına alınmıştır. Ülkemizde ise Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu.

Hayvan dostları ilk kez İngiltere'de 1822 yılında; hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçla dernekler birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular. 1931 yılında Floransa'da toplanan bu kuruluş dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

Bu günün amacı; evrende insanlardan başka canlılar olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına müdahale etmemek, yaşama hakkına saygı duymaktır. Evde beslenen hayvanlara merhametli davranmak, koruyup kollamak, iyi koşullarda beslenmeleri, duyarlı davranılması konusunda farkındalık yaratmaktır.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER