SON DAKİKA

Samsun'da belediye işçisinin feci ölümü
<>
HaberlerSamsunAnne sütünü artırmanın yolları

Anne sütünü artırmanın yolları - Samsun Haberleri

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Merve Karamahmutoğlu Cavıldak önemli açıklamalarda bulundu.

+
-
Anne sütünü artırmanın yolları
Anne sütünü artırmanın yolları

Samsun Haber:  Emziren annelerin günlük su ihtiyacının arttığını vurgulayan VM Medical Park Samsun Hastanesi  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Merve Karamahmutoğlu Cavıldak, özellikle sıcak günlerde gebelerin daha fazla su içmeye dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Op. Dr. Merve Karamahmutoğlu Cavıldak , “Süt üretimin temel uyarıcısı emzirmektir. Diğer temel kaynağı da sudur. Bunun dışında çemen otu, rezene, keçiboynuzu, kimyon gibi geleneksel bitkilerden de anne sütü artırıcı olarak faydalanılabilir. Ayrıca sabah akşam ılık duş almak da memeden süt üretimini artırır” dedi.

Yenidoğan döneminde gerek ailenin ve çevrenin yönlendirmeleri, gerekse yetersiz bilgilendirmeler sonucunda annelerin en büyük endişeleri, bebeklerinin yeterince doymadığı ve aç kaldığı düşüncesi oluyor. Yenidoğan bebeğin temel besin ve sıvı kaynağının anne sütü olduğunu hatırlatan VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Merve Karamahmutoğlu Cavıldak, “Anne sütü mucizevidir ve bebek büyüdükçe onun ihtiyacına yanıt verecek şekilde artmaktadır” dedi. Op. Dr. Cavıldak, “hamilelik ve anne sütü” hakkında bilgiler verdi.

  

Emzirme sırasında mutluluk hormonu salgılanıyor 

Süt üretimi için memelerin hazırlanmasının hamileliğin ilk aylarında başladığını ve ilk 3-4 ayda annenin süt kanallarındaki süt bezlerinin geliştiğini, doğuma yakın günlerde içi süt ile dolu olarak beklediğine dikkat çeken Op. Dr. Cavıldak, “Sütün çıkmasını veya ilave üretimini frenleyen mekanizma plasenta ve hormonlardır. Doğumla birlikte plasentanın çıkmasıyla fren mekanizması ortadan kalkar, süt salgısı ve üretimi başlar. Doğum yapmış annelerde emzirme işlemi bir taraftan beyinden süt hormonu olan prolaktini, diğer yandan oksitosin adı verilen hormonun da salgılanmasını uyarmaktadır. Düzenli emzirme rahmin normal bir şekilde küçülmesini temin eder ve kanama miktarını sınırlar. Emzirme işlemi esnasında mutluluk hormonları olan endorfinler de salgılanarak ağrıların azalmasına neden olur. Birçok anne de emzirme esnasında hissettikleri haz endorfinlere bağlıdır” açıklamalarında bulundu.

  

Anne sütü ilk 6 ay bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri karşılıyor 

Anne sütünün bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağı olduğuna işaret eden Op. Dr. Cavıldak, “Anne sütü, içindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur. Anne sütü bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur, çene ve diş gelişiminde önemli rolü vardır. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Anne sütü, bebekler için en iyi ve en doğal besindir. Anne sütü, normal doğum haftasında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını ilk 6 ay tek başına karşılayabilir. Emzirmenin 6 aydan sonra uygun ek gıdalar eşliğinde en az 1 yaşına kadar devam edilmesi önerilir” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER