SON DAKİKA

Samsun'da tramvay yayaya çarptı
<>
HaberlerSamsunİstanbul'un ilçesine adını veren Samsunlu paşa

İstanbul'un ilçesine adını veren Samsunlu paşa - Samsun Haberleri

İstanbul'un en büyük ilçelerinden birisi olan Bayrampaşa'ya ismini veren sadrazam Bayram Paşa'nın aslen Ladikli olduğunu biliyor muydunuz?

+
-
İstanbul'un ilçesine adını veren Samsunlu paşa

1990 yılında ilçe statüsü kazanan ve bugün, 11 mahalle ve yaklaşık 275 bin kişilik bir nüfustan oluşan bir ilçe olan Bayrampaşa , ismini 17. yüzyılın önemli devlet adamlarından birisi olan Bayram Paşa'dan almaktadır. Doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen Bayram Paşa, İstanbul Davutpaşa 'da dünyaya gelmiştir. Ancak Bayram Paşa  aslen Samsun 'un Ladik ilçesi ndendir. Şöyle ki, babasının adı tarihi kaynaklarda ‘Ladikli Kurt Ağa ’ olarak geçmektedir.

İyi bir eğitim gören ve yakışıklılığıyla da maruf olan Bayram Paşa, padişah I. Ahmed'in kızlarından Hanzade Sultan ile evlenmiş ve böylece damad-ı şehriyari, yani Padişah Damadı da olmuştur. Mısır valiliği görevi de yapan bu başarılı devlet adamı, en nihayetinde başvezirlik ( Sadrazam ) makamına kadar yükselmiştir. İstanbul'a yaptırdığı hayratlar ve eserlerle dikkat çeken Bayram Paşa, Bağdat Seferi sırasında Urfa yakınlarında vefat etmiştir.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER