HaberlerOrduTZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan:

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan: - Ordu Haberleri

ORDU (İHA) – Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 'Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık alımı, 21 Ağustos itibariyle başlamış oldu. Bugün itibariyle de, o tarihten itibaren fındıklarını veren üreticilerimizin hesaplarına 11.2 milyon TL bedelleri yatmış oldu' dedi.

+
-
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan:

Ordu'da 21 Ağustos tarihinde başlayan TMO'nun fındık alımı devam ederken, mahsullerini satan üreticilerin hesaplarına paraları bugün itibari ile yatmaya başladı. Üreticiler, Giresun kalite fındıklarını 17, levant kalite fındıklarını ise 16 buçuk liradan satmaya başladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 700 üreticinin hesabına toplam 11.2 milyon TL yatırıldığını açıkladı.

700 üreticinin hesabına 11.2 milyon TL yatırıldı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, ödenmeye başlanan paraların üreticiler için oldukça önemli olduğunu belirterek, 'Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık alımı, 21 Ağustos itibariyle başlamış oldu. Bugün itibariyle de, o tarihten itibaren fındıklarını veren üreticilerimizin hesaplarına 11.2 milyon TL bedelleri yatmış oldu. Bu önemliydi, yaklaşık 10 gün sonra hesaplara paraları yatmış oldu. Bu tarihte ödenen paralar üreticilerimiz için önemli çünkü üreticilerimiz bahçeden yeni çıktı, bu paraya da ihtiyaçları vardı. Ödemeler yattı, üreticilerimiz hesaplarından paralarını çekecekler' dedi.

'Serbest piyasada fiyatlar düştü, TMO'ya ilgi arttı'
Soydan, serbest piyasada gün geçtikçe düşen ve bugün itibariyle 14 lira civarında seyreden fındık fiyatlarının, TMO'ya olan ilgiyi daha da arttırdığına değinerek, 'Üreticilerimizde ilgi ve alaka fazlalaştı. Özellikle serbest piyasada fındık fiyatlarının düşmesinden dolayı TMO'ya yoğunluk daha da arttı. Buradaki üreticilerimiz ve personelle görüştüğümüzde alımların normal bir şekilde devam ettiğini gördük, üreticilerimiz de bu alımlardan memnun. Günlük getirdikleri fındıklarını yüksek oranlar veriyorlar' şeklinde konuştu.
Soydan, geri dönme olaylarının nem oranının yüksek olmasından kaynakladığını belirterek, üreticilerin mahsullerini daha iyi kurutmaları gerektiğini ifade etti.

'Serbest piyasa fiyatlarına baktığımız zaman, iyi ki TMO var diyoruz'
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO'nun devrede olmaması durumunda serbest piyasa fiyatlarının, şimdikinden daha da düşük olabileceğine dikkat çekerek, 'TMO fındık almamış olsa, bugün daha kötü rakamları serbest piyasada konuşmuş olacaktık. Serbest piyasada 16 liradan başlayan fiyatlar bugün itibari ile 14 liraya ve hatta daha altına düştü. Bu olumlu bir fiyat değil. Serbest piyasa koşulları üreticiye cevap vermiyor, üreticinin hakkını ve emeğini vermiyor. O yüzden TMO'nun devreye girmesi önemliydi ve bu sene hasat döneminden önce gerçekleşmiş oldu' ifadelerine yer verdi.
Ordu'da şuanda Ünye, Fatsa ve Altınordu ilçelerinde alımların sürdüğünü hatırlatan Soydan, 9 Eylül itibariyle de Gölköy, Kumru, Akkuş, Kabataş ilçelerinde de alımların başlayacağını sözlerine ekledi.Dev bal kabaklarını satmakta zorlanıyorEKONOMİ
Dev bal kabaklarını satmakta zorlanıyor
Siemens teknolojileri 'ISK-SODEX' 2019 Fuarı'nda sergilenecekEKONOMİ
Siemens teknolojileri 'ISK-SODEX' 2019 Fuarı'nda sergilenecek
TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Motorine zammı kimse aklından geçirmemeli'EKONOMİ
TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Motorine zammı kimse aklından geçirmemeli'
İstanbul en iyi 67'nci öğrenci şehriEKONOMİ
İstanbul en iyi 67'nci öğrenci şehri

EN ÇOK OKUNANLAR

Athena Gökhan'dan Samsunspor Paylaşımı Athena Gökhan'dan Samsunspor Paylaşımı16 Eylül Pazartesi fındık fiyatlarında düşüş var mı? 16 Eylül Pazartesi fındık fiyatlarında düşüş var mı? Samsunluların restorasyon çilesi bitti Samsunluların restorasyon çilesi bittiSamsun'da Çeltik üretiminde yeni sistem Samsun'da Çeltik üretiminde yeni sistemFındık üreticileri bu haber size Fındık üreticileri bu haber size16 Eylül Pazartesi Samsun ve ilçeleri hava durumu 16 Eylül Pazartesi Samsun ve ilçeleri hava durumuPendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralı Pendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralıSamsun'da altın fiyatları ne kadar? 15 Eylül Pazar güncel altın fiyatları Samsun'da altın fiyatları ne kadar? 15 Eylül Pazar güncel altın fiyatlarıKırklareli'nde zincirleme kaza: 2'si ağır 3 yaralı Kırklareli'nde zincirleme kaza: 2'si ağır 3 yaralıAdana'da trafik kazası: 1 yaralı Adana'da trafik kazası: 1 yaralı
SIRADAKİ HABER