HaberlerSamsunSamsun uyuya dursun VW'nin yatırım yapacağı il belli oldu

Samsun uyuya dursun VW'nin yatırım yapacağı il belli oldu - Samsun Haberleri

Samsun güçlü bir otomobil yedek parça alt yapısına sahip bir il olmasına karşın 2008 yılından bu yana Türkiye'ye gelecek her otomobil fabrikası için umutlanıyor ama bu umutlar hep boşa çıkıyor.

+
-
Samsun uyuya dursun VW'nin yatırım yapacağı il belli oldu

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) Türkiye 1 milyar Euro tutarında fabrika yatırımı neredeyse kesin. Volkswagen 'den bir kaynak da nihai anlaşmaya birkaç hafta içinde ulaşılacağını tahmin ettiğini ve fabrikanın Manisa 'da kurulmasının beklendiğini belirtti.

Samsun  ise 2008 yılından bu yana ne zaman Türkiye'de otomobil fabrikası yatırımı söz konusu olsa umutlanıyor. Ancak bu umutlar hep boşa çıktı. Samsun'da yapılan çok sayıda yedek parça üretimi olsa da firmalar genelde fason olduğu için otomobil üreticileri Samsun'dan bihaber.

Üstelik henüz Ankara, İstanbul ve Antalya gibi illere düzenli uçak seferi dahi yapılmayan Samsun'un bu kadar büyük bir yatırımı alacak bir birlikteliği ve lobisi mevcut değil. Otomobil üretimi gibi büyük bir yatırımın Samsun için sadece hayal olacağı gözüyle bakılıyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 'ın bu hafta VW'den üst düzey bir yönetici ile yaptığı görüşmede sorunların büyük bölümünün üstesinden gelindi. VW'den bir yetkili ise Erdoğan'ın bu hafta CEO Herbert Diess ile görüştüğünü ifade etti. Türk yetkili, "Daha önce bazı küçük pürüzler vardı. Satılacak araçlardaki vergi düzenlemeleri gibi. Görüşmede neredeyse tamamıyla mutabakat sağlandı. Son dakika sorunu çıkmazsa yatırım Türkiye'ye yapılacak" dedi.

Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan'ı da değerlendiren VW henüz nihai yatırım kararını açıklamadı. Ancak kaynaklar VW'nin Türkiye'de fabrikaya pozitif baktığını belirtiyor.Egeli yaş meyve sebze ihracatçıları, Kuzey Makedonya pazarında ilgi gördüEKONOMİ
Egeli yaş meyve sebze ihracatçıları, Kuzey Makedonya pazarında ilgi gördü
2020 emekli zammı ne kadar olacakEKONOMİ
2020 emekli zammı ne kadar olacak?
Ece, 'TCMB'nin faiz indirimi piyasalarda olumlu etki yapacaktır'EKONOMİ
Ece, 'TCMB'nin faiz indirimi piyasalarda olumlu etki yapacaktır'
733 milyonluk yatırım bitmeden, çiftçiye katkı sağlamaya başladıEKONOMİ
733 milyonluk yatırım bitmeden, çiftçiye katkı sağlamaya başladı

EN ÇOK OKUNANLAR

BAK Spor - Samsunspor Maçının Taktik Analizi BAK Spor - Samsunspor Maçının Taktik AnaliziAcun, Şeyma'nın nafakasını kesiyor mu Acun, Şeyma'nın nafakasını kesiyor mu15 Eylül Pazar fındık fiyatlarında düşüş var mı? 15 Eylül Pazar fındık fiyatlarında düşüş var mı?Başkan Demir: 'Samsun'u çok iyi yerlere getireceğiz' Başkan Demir: 'Samsun'u çok iyi yerlere getireceğiz'Samsun'da altın fiyatları ne kadar? 15 Eylül Pazar güncel altın fiyatları Samsun'da altın fiyatları ne kadar? 15 Eylül Pazar güncel altın fiyatlarıAcı haber! 1 asker şehit Acı haber! 1 asker şehit15 Eylül Pazar Samsun ve ilçeleri hava durumu 15 Eylül Pazar Samsun ve ilçeleri hava durumuSamsun'da dolar ve euro ne kadar? 15 Eylül Pazar dolar ve euro fiyatları Samsun'da dolar ve euro ne kadar? 15 Eylül Pazar dolar ve euro fiyatlarıSamsun'da yol mağduriyetlerine son Samsun'da yol mağduriyetlerine sonHaftanın Kitabı: Kürk Mantolu Madonna Haftanın Kitabı: Kürk Mantolu Madonna
SIRADAKİ HABER