SON DAKİKA

Samsunlu polis memuru Atakan Arslan şehit oldu
<>
HaberlerSamsunSamsun uyuya dursun VW'nin yatırım yapacağı il belli oldu

Samsun uyuya dursun VW'nin yatırım yapacağı il belli oldu - Samsun Haberleri

Samsun güçlü bir otomobil yedek parça alt yapısına sahip bir il olmasına karşın 2008 yılından bu yana Türkiye'ye gelecek her otomobil fabrikası için umutlanıyor ama bu umutlar hep boşa çıkıyor.

+
-
Samsun uyuya dursun VW'nin yatırım yapacağı il belli oldu

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) Türkiye 1 milyar Euro tutarında fabrika yatırımı neredeyse kesin. Volkswagen 'den bir kaynak da nihai anlaşmaya birkaç hafta içinde ulaşılacağını tahmin ettiğini ve fabrikanın Manisa 'da kurulmasının beklendiğini belirtti.

Samsun  ise 2008 yılından bu yana ne zaman Türkiye'de otomobil fabrikası yatırımı söz konusu olsa umutlanıyor. Ancak bu umutlar hep boşa çıktı. Samsun'da yapılan çok sayıda yedek parça üretimi olsa da firmalar genelde fason olduğu için otomobil üreticileri Samsun'dan bihaber.

Üstelik henüz Ankara, İstanbul ve Antalya gibi illere düzenli uçak seferi dahi yapılmayan Samsun'un bu kadar büyük bir yatırımı alacak bir birlikteliği ve lobisi mevcut değil. Otomobil üretimi gibi büyük bir yatırımın Samsun için sadece hayal olacağı gözüyle bakılıyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 'ın bu hafta VW'den üst düzey bir yönetici ile yaptığı görüşmede sorunların büyük bölümünün üstesinden gelindi. VW'den bir yetkili ise Erdoğan'ın bu hafta CEO Herbert Diess ile görüştüğünü ifade etti. Türk yetkili, "Daha önce bazı küçük pürüzler vardı. Satılacak araçlardaki vergi düzenlemeleri gibi. Görüşmede neredeyse tamamıyla mutabakat sağlandı. Son dakika sorunu çıkmazsa yatırım Türkiye'ye yapılacak" dedi.

Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan'ı da değerlendiren VW henüz nihai yatırım kararını açıklamadı. Ancak kaynaklar VW'nin Türkiye'de fabrikaya pozitif baktığını belirtiyor.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER