HaberlerTokat HaberleriHeyelan yüzünden restorasyonu geciken cami yıkılmak üzere

Heyelan yüzünden restorasyonu geciken cami yıkılmak üzere - Tokat Haberleri

Tokat'ta meydana gelen heyelanda büyük zarar gören Horuç Camii yaklaşık 4 yıldır ibadete kapalı bulunurken, vatandaşlar heyelanın durdurularak caminin bir an önce restore edilmesini istiyor.

+
-
Heyelan yüzünden restorasyonu geciken cami yıkılmak üzere

Akdeğirmen Mahallesi'nde  yaklaşık 4 yıl önce bir inşaat temel kazısı çalışmaları sonrasında Horuç Camii'nin  duvarlarında derin çatlaklar meydana geldi.

Cami yıkılma tehlikesine karşı ibadete kapatılırken, kubbe kısmı ve dış duvarları ağaç direklerle desteklendi.

Mahalledeki evlerin de kayma riskine karşı bölge riskli alan ilan edildi. Fore kazıkları çakılarak kaymaya karşı önlem alındıktan sonra cami ve çevresindeki evler 2018 yılında riskli alandan çıkarıldı.

Son olarak Nisan ayında Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurul u üyeleri ile İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özden  camide incelemelerde bulundu.

Yüzeysel kaymanın devam ettiği öngörüsü ile henüz restorasyon çalışmaları başlatılamazken, yıllardır camileri ibadete kapalı olan mahalle sakinleri ise heyelanın durdurularak biran önce restorasyon çalışmalarının başlatılmasını bekliyor.


Mahalle sakinlerinden Fikret Aydemir,  daha önce yangın tehlikesi de atlatan caminin alt tarafına inşaat için yapılan temel kazısı sonrasında kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Aydemir,  'Camimizin alt tarafında inşaat yapılıyordu. Temel kayması sonucu bu hale geldi. Yaklaşık 4 yıldır camimiz bu şekilde duruyor. Gelip bakıyorlar, güçlendirme yapıp gidiyorlar.

Yolda da kayma var. Gittikçe hasar büyüyor. Bunun biran önce yapılmasını istiyoruz. İlgilenmelerini istiyoruz. Caminin içine girenler var, tinerciler giriyor çıkıyor. Kablolarını çalıyorlar, yani bakımsız. Tarihi bir camimize sahip çıkmalıyız. Başka ülkede olsa böyle olmazdı' diye konuştu.


Öte yandan Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, statik raporları ve restorasyon projesi hazırlanan caminin zemininde yüzeysel kayma olduğunun gözlemlendiği kaydedildi. Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun alacağı karara göre restorasyon çalışmalarının planlanacağı bildirildi.

 Samsunlu futbolcu darp edildiGÜNDEM
Samsunlu futbolcu darp edildi
Sivas'ta trafik kazası: 2 yaralıGÜNDEM
Sivas'ta trafik kazası: 2 yaralı
Erbil saldırısının ikinci faili yakalandıGÜNDEM
Erbil saldırısının ikinci faili yakalandı
Bergama'da fabrikada kazan patladıGÜNDEM
Bergama'da fabrikada kazan patladı

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da iş yerinde büyük çaplı yangın Samsun'da iş yerinde büyük çaplı yangınSamsun'da genç metruk bir evde ölü bulundu Samsun'da genç metruk bir evde ölü bulunduBinbaşı Akkuş'un cenazesi Samsun'a getirildi Binbaşı Akkuş'un cenazesi Samsun'a getirildiEskişehirspor Göztepe maçını canlı izle Eskişehirspor Göztepe maçını canlı izleSamsun'da çıkan yangına Toma desteği Samsun'da çıkan yangına Toma desteğiİçişleri Bakan Süleyman Soylu Samsun'a geldi İçişleri Bakan Süleyman Soylu Samsun'a geldiSamsunlu Şehit Binbaşı Akkuş son yolculuğuna uğurlandı Samsunlu Şehit Binbaşı Akkuş son yolculuğuna uğurlandıFındık fiyatları son durum! 20 Temmuz Cumartesi Fındık fiyatları son durum! 20 Temmuz CumartesiSamsun'da çıkan yangın uzun uğraşlarla söndürüldü Samsun'da çıkan yangın uzun uğraşlarla söndürüldüSamsun'da eskimeyen moda Samsun'da eskimeyen moda
SIRADAKİ HABER
}