HaberlerKahramanmaraş HaberleriKöylünün hayatı mandayla değişiyor

Köylünün hayatı mandayla değişiyor - Kahramanmaraş Haberleri

Kahramanmaraş'ta büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi adına başlatılan çalışmalarla hayvancılık yeniden canlandırılıyor.

+
-
Köylünün hayatı mandayla değişiyor

Orman köylülerinin sosyal ve ekonomik gelişimlerini desteklemek amacıyla başlatılan 'Orköy'  projesi kent genelinde uygulanıyor.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü  tarafından Andırın ilçesine bağlı Altınyayla Mahallesi'nde  yaşayan 42 ailenin kalkındırılmasının desteklenmesi amacıyla 1 milyon 250 bin destek verildi. Destekler sayesinde çoğunluğu çiftçilik yapan köylüler hayvancılığa yönelirken, ticaretini de yapmaya başladılar.


Andırın ilçesinde manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için toplam 42 aileye kredi ve hibe verildiğini söyleyen Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş,  verilen kredilerin yüzde 20'sinin geri ödemesiz olduğunu söyledi.

Hayvancılığın gelişmesi için çalışmaların devam edeceğini söyleyen Altındaş, 'Özellikle son 2 yıldır Andırın ilçesinde bitmiş olan mandacılığı geliştirmek istiyoruz.

Geçtiğimiz yıl 15 aileye, bu yıl da 3 aileye 3'er taneden toplam 54 tane manda verdik. Buradaki amacımız, özelikle mandanın sütünden, kaymağı ve yoğurdundan faydalanmak için mandacılığı geri getirmek istiyoruz.

Bu yıl Andırın'da 3 aileye manda kredisi, 12 aileye süt koyunculuğu, 17 aileye de süt inekçiliği olmak üzere toplam 42 aileye bölge müdürlüğü olarak 1 milyon 250 bin lira Orköy kredisi verdik. Bu kredinin yüzde 20'sini hibe olarak veriyoruz. Yüzde 80'ini de kredisiz olarak aldığı programa göre faizsiz olarak geri alıyoruz. Manda kredisinin geri ödemesi ise 2 yıl geri ödemesiz 2 yıldan sonrada 5 eşit taksitte faizsiz olarak geri alıyoruz' dedi.

'3 manda ile başladım güzel bir geçim sağlıyoruz'
Önceden çiftçilik ve küçükbaş hayvancılıkla uğraştığını söyleyen Mustafa Cura, manda talebinin arttığını ve mandanın kendileri için önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Cura, 'Orman Bölge Müdürlüğünün bize verdiği 3 manda ile başladık bu işe.

Ben de bu işte talep gördüğüm için hayvanımın sayısını çoğalttım ve ticari olarak güzel getirisi var.

Mandanın yoğurt ve sütü özellikle şeker hastalarına iyi geliyor. Çocuklarımızla birlikte bakıyoruz ve geçimimizi sağlıyoruz' dedi.

 Yem bitkisinde rekolte düşüşüEKONOMİ
Yem bitkisinde rekolte düşüşü
Isparta'da Belediyenin ISTEM fabrikası aktif hale getirildiEKONOMİ
Isparta'da Belediyenin ISTEM fabrikası aktif hale getirildi
Başkan Seçer, Çin'de yatırımcıları Mersin'e yatırım yapmaya çağırdıEKONOMİ
Başkan Seçer, Çin'de yatırımcıları Mersin'e yatırım yapmaya çağırdı
Ünye Port ve Kruvaziyer Limanı için proje çalışmaları başladıEKONOMİ
Ünye Port ve Kruvaziyer Limanı için proje çalışmaları başladı

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da iş yerinde büyük çaplı yangın Samsun'da iş yerinde büyük çaplı yangınSamsun'da genç metruk bir evde ölü bulundu Samsun'da genç metruk bir evde ölü bulunduBinbaşı Akkuş'un cenazesi Samsun'a getirildi Binbaşı Akkuş'un cenazesi Samsun'a getirildiEskişehirspor Göztepe maçını canlı izle Eskişehirspor Göztepe maçını canlı izleSamsun'da çıkan yangına Toma desteği Samsun'da çıkan yangına Toma desteğiİçişleri Bakan Süleyman Soylu Samsun'a geldi İçişleri Bakan Süleyman Soylu Samsun'a geldiSamsunlu Şehit Binbaşı Akkuş son yolculuğuna uğurlandı Samsunlu Şehit Binbaşı Akkuş son yolculuğuna uğurlandıFındık fiyatları son durum! 20 Temmuz Cumartesi Fındık fiyatları son durum! 20 Temmuz CumartesiSamsun'da çıkan yangın uzun uğraşlarla söndürüldü Samsun'da çıkan yangın uzun uğraşlarla söndürüldüSamsun'da eskimeyen moda Samsun'da eskimeyen moda
SIRADAKİ HABER
}