SON DAKİKA

Samsunlu polis memuru Atakan Arslan şehit oldu
<>
HaberlerŞehit15 Temmuz'un kahramanı Ömer Halisdemir'in hayatı, görmediğiniz fotoğraflar.

15 Temmuz'un kahramanı Ömer Halisdemir'in hayatı, görmediğiniz fotoğraflar. - Şehit Haberleri

15 Temmuz'un 3. yıl dönümde akıllara başta gelen isimlerden biride 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir. Ömer Halisdemir Kimdir? Hayat Hikayesi nedir? Ömer Halis Demirin Görmediğiniz fotoğraflar.

+
-
15 Temmuz'un kahramanı Ömer Halisdemir'in hayatı, görmediğiniz fotoğraflar.

15 Temmuz 2016  terör örgütü FETÖ 'nün hain darbe girişimi gerçekleşti. Akşam başlayan hain girişim , Türk Milletinin kararlı duruşu ile püskürtüldü ve hainlere geçit verilmedi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti ama şehitlerimiz unutulmadı unutulmayacak. 251 şehit verdiğimiz gece , Türkiye Cumhuriyeti tarihinin hain girişimleri arasında yerini alacak.

ŞEHİT KAHRAMAN ÖMER HALİSDEMİR 

Darbe gecesinin seyrini değiştiren Kahraman Ömer Halisdemir oldu. Aldığı emir sonrası darbecilerin başındaki Semih Terzi 'yi gözünü kırpmadan öldüren Halisdemir, darbeciler tarafından şehit edildi.


ÖMER HALİSDEMİR KİMDİR? 

Ömer Halisdemir  20 Şubat 1974’TE Bor, Niğde’de doğmuş, 16 Temmuz 2016 Gölbaşı, Ankara’da hayatını kaybetmiş Türk askeridir. 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi göğsünden vurarak öldüren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak öldürülen koruma astsubayıydı. Kendisine vur emri, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verildi.

Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, çocukluğunu Bor, Niğde’nin Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu’da okul sonralarında çobanlık yaptı.Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir’in aktardığı bilgiye göre, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan’da görev yapmıştı.

ÖMER HALİSDEMİR ÖLÜMÜ 

16 Temmuz 2016’da darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine göğsünden vurarak öldürdü. Bunun üzerine Semih Terzi’nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca da otuz kurşunla Halisdemir’in hayatına son verdi. Daha sonra ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiş; otuz altısı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği'nce tutuklanmıştır.

Habertürk, Hürriyet ve Takvim gazeteleri dahil olmak üzere çeşitli Türk basın kuruluşları, Halisdemir’den “darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden biri” diye bahsetti. 24 Ağustos 2016’da başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu’na katılan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı askerler ise üniformalarına “Şehit Ömer Halisdemir” yazan apoletler takmıştır

ÖMER HALİSDEMİR ANISI 

Halisdemir’in vurulduğu nokta özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslendi. Dursun Ali Erzincanlı, Halisdemir’in öldürülmesi sonrasında kendisine atfen “30 Kuş” adlı bir şiir yazdı ve bu şiire bir klip çekildi. Ömer Halisdemir’i anlatan “30 Kuş” adlı şiirle aynı isme sahip bir kısa bir film de yapıldı. Ağustos 2016’da Toroslar, Mersin’deki Şehitler Parkı’na kaide ve gövde uzunluğunun toplamı 4.60 metre olan bir heykeli dikildi. Daha sonra Türkiye’deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurdu gibi yerlere kendisinin adı verildi. Ayrıca Niğde’de kendisi için bir hatıra ormanı da oluşturulmuş ve şehirdeki üniversiteye de adı verilmiştir.


ÖMER HALİS DEMİRİN GÖRMEDİĞİNİZ FOTOĞRAFLARI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER