HaberlerKilis Haberleri300 yıllık ecdat yadigarı su tüneli, tarihi kültüre yeniden kazandırılıyor

300 yıllık ecdat yadigarı su tüneli, tarihi kültüre yeniden kazandırılıyor - Kilis Haberleri

Kilis'te, geçmişi 100-300 yıl olduğu tahmin edilen 'ecdat yadigarı' su tüneli, tarihi kültüre yeniden kazandırılıyor.

+
-
300 yıllık ecdat yadigarı su tüneli, tarihi kültüre yeniden kazandırılıyor

Kilis merkeze bağlı Başmağara köyünde  100-300 yıl olduğu tahmin edilen tarihi su tünelleri bulunarak, yeniden kullanılması için çalışma başlatıldı.

5'i açık, 4'ü kapalı havalandırmadan oluşan 9 kuyudan oluşan 300 metre uzunluğunda derinliği 20 metreden oluşan tarihi su kanallarının yeniden kullanılması için Kilis İl Özel İdaresi ile Başmağara köylüleri ortaklaşa projeye imza attı.  9 kuyudan 7'si bulunarak yer altı tünellerine ulaşıldı.

İnsanların içerisinde yürüyeceği şekilde yapılan tüneller de temizleme çalışmaları başladı. Bu tüneller temizlendikten sonra açılan kanal ile köy çeşmesine su getirilecek. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Sümer, Su Kanalizasyon İşleri Müdürü İbrahim Halil Nacaroğlu, İl Özel İdaresi personeli  ile birlikte su tünellerinde incelemelerde bulundu.


Başmağara Köyü Muhtarı Ali Rıza Açıkel,  su kanalının 100 yıl öncesinde yapıldığını tahmin ettiklerini ifade ederek, 'Rivayete göre, ilk kez bu suyu köyümüzde yaşayan bir yaşlı kadın bulmuş, daha sonra buraya su kuyusu kazarak suyu bulmuşlar, kuyudan taşıma yöntemle su getirmişler, bir süre sonra yerin altından tünel kazmışlar, tünel boyunca 9 kuyumuz var. Şu an 7'sini açtık. 2 tanesi kaldı. İl Özel İdaresinin desteğiyle yapıyoruz. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Sümer ile Su Kanalizasyon İşleri Müdürü İbrahim Halil Nacaroğlu'na bildirdik. Hemen bize yardımcı oldular. İş makinesi gönderdiler. Bu tarihi su tünellerini yeniden halkın ihtiyacına sunmak istiyoruz. Bu sayede insanlarımız eski tarihlerini unutmasınlar, ecdadımız, bu tarihi tüneli yapmışlar, biz de bu tüneli onararak hem tarihe ışık tutmak, hem de suyu kullanmak istiyoruz' dedi.


İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Sümer, Başmağara Köyü Muhtarı Ali Rıza Açıkel'in tarihi su tünellerinin gün yüzüne çıkarılması için kendilerine müracaatta bulunduğunu ifade ederek, 'Tahminen 300 yıl önce yapılmış ve kullanılmış su tüneli 300 metre uzunluğunda 20 metre derinliğinde 9 kuyuya sahip ecdadımızın bizlere bıraktığı bir mirastır. Başta Valimiz Recep Soytürk'ün talimatlarıyla, milletvekillerimiz ve il genel meclisi başkanımızın destekleriyle burada çalışma yapıyoruz. Çalışmalarda baya mesafe aldık. 6-7 noktada havalandırma kanalı açtık. Bu yaparak çıkacak gazlardan çalışan ekipler zarar görmesin diye havalandırma kanalları açtık. Mesai olsun olmasın hiç önemli değil, 24 saat çalışarak buradaki tarihi su kanallarını yeniden faaliyete geçireceğiz. Ecdadımızdan kalan bu tarihi su tünellerini yeniden kazandıracağız' dedi.

 Karadeniz'de sel felaketinin yaraları sarılıyorGÜNDEM
Karadeniz'de sel felaketinin yaraları sarılıyor
Ordu Valisi Yavuz, Kıbrıs şehidinin eşini ziyaret ettiGÜNDEM
Ordu Valisi Yavuz, Kıbrıs şehidinin eşini ziyaret etti
Giresun'da yanmış ve parçalanmış erkek cesedi bulunduGÜNDEM
Giresun'da yanmış ve parçalanmış erkek cesedi bulundu
Samsunlu futbolcu darp edildiGÜNDEM
Samsunlu futbolcu darp edildi

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da iş yerinde büyük çaplı yangın Samsun'da iş yerinde büyük çaplı yangınSamsun'da genç metruk bir evde ölü bulundu Samsun'da genç metruk bir evde ölü bulunduBinbaşı Akkuş'un cenazesi Samsun'a getirildi Binbaşı Akkuş'un cenazesi Samsun'a getirildiEskişehirspor Göztepe maçını canlı izle Eskişehirspor Göztepe maçını canlı izleSamsun'da çıkan yangına Toma desteği Samsun'da çıkan yangına Toma desteğiİçişleri Bakan Süleyman Soylu Samsun'a geldi İçişleri Bakan Süleyman Soylu Samsun'a geldiSamsunlu Şehit Binbaşı Akkuş son yolculuğuna uğurlandı Samsunlu Şehit Binbaşı Akkuş son yolculuğuna uğurlandıSamsun'da çıkan yangın uzun uğraşlarla söndürüldü Samsun'da çıkan yangın uzun uğraşlarla söndürüldüFındık fiyatları son durum! 20 Temmuz Cumartesi Fındık fiyatları son durum! 20 Temmuz CumartesiSamsun'da yapılmakta olan meslek bitmek üzere Samsun'da yapılmakta olan meslek bitmek üzere
SIRADAKİ HABER
}