SON DAKİKA

Samsun'da tramvay yayaya çarptı
<>
HaberlerSamsunSamsun 5. Yöresel Ot Yemekleri Festivali Atakum'da

Samsun 5. Yöresel Ot Yemekleri Festivali Atakum'da - Samsun Haberleri

Atakum İlçesi sahil yolu (Yeşilyurt AVM) yanında kurulan stantlarla Samsunlu kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini hem tanıtma hem de satma imkanı buldular.

+
-
Samsun 5. Yöresel Ot Yemekleri Festivali Atakum'da

Samsun 5. Yöresel Ot Yemekleri Festivali  kapsamında Atakum İlçesi sahil yolu  (Yeşilyurt AVM ) yanında kurulan stantlarla Samsunlu kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini hem tanıtma hem de satma imkanı buldular.

Festivalin olduğu alana gelen Samsun Valisi Osman Kaymak  her stant ile tek tek ilgilenerek hanımlardan bilgi aldı.

Çarşamba Belediyesi’ de ilçeye özgü ürünlerle festivalde yer alarak Çarşamba İlçesi’nin tanıtımını yaptı.

Stantlar Pazar gününe kadar açık kalacak.

 

Vali Osman Kaymak, 20.06.2019 Perşembe günü saat 14.00’de, 'İçinde Yaşadığın Güzelliklerin Farkına Var' temasıyla Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi'nde düzenlenen 5. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali'nin açılışını gerçekleştirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği ve Samsun Turizmciler Derneği tarafından Samsun'da doğanın zenginliğinin, otların çeşitliliğinin ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtılarak hem unutulmamasını, hem de gelecek kuşaklara aktarılabilmesi; sağlıklı ve doğal beslenmenin öneminin giderek arttığı bu dönemde, otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşmasını sağlamak amacı ile ’5. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali düzenlendi.

Açılış töreni öncesi Atakum Sanat Merkezi bahçesinde protokol üyeleri ve vatandaşlar ile birlikte yöresel yenilebilir otların ve ot yemeklerinin tanıtıldığı stantları gezen Vali Sayın Osman Kaymak, Samsun yöremizde yapılan geleneksel ot yemekleri hakkında bilgi aldı.

Ardından bir selamlama konuşması yapan Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç, Böyle bir festivali 5. defa düzenlemekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, festival hakkında bilgi verip, katılımcılara teşekkür etti.

Bu sene 5.’sini düzenlenen Ot Yemekleri Festivalinin özellikle Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç’in çabalarıyla gündeme geldiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, “Biz bu festivali Dilek Genç hanımın sayesinde yapıyoruz. Bu festivali geleneksel hale getirerek, bölgeyi ot yemekleri merkezi haline getirmesini arzu ediyoruz.”diye konuştu

Festivalde bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Vali Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Samsun tarım kenti diyoruz. O anlamda tarım kenti özelliğini öne çıkaran ot yemekleri festivalinin düzenlenmesi çok anlamlı. Bu gün bu festivalin 5.’sini açıyoruz. Samsun aynı zamanda bir turizm kenti diyoruz. Samsun’un büyük potansiyeli var. Samsun’un bu potansiyellerini her zaman daha iyi kullanması gerektiğini söylüyoruz. O anlamda bu ot yemekleri de Samsun’un önemli potansiyellerinden birisi. Ben bu gün bu potansiyelleri festivalde stantları gezerek gördüm. Biliyorsunuz son yıllarda insanlar suni yiyeceklerden ve paketlenmiş yiyeceklerden kaçıyorlar. Doğal yiyeceklere ve doğal ürünlere karşı bir yönelme var. İşte tam da onun yerindeyiz. Samsun doğal ve ot yiyeceklerinin merkezi. Geçmişteki tecrübelerden de yola çıkarak hanımefendiler hangi bitkiden, hangi ottan, hangi yemeği yaparız çabasına girmişler. Emeklenirinize ve elllerinize sağlık.” ifadelerini kullandı.

Geçmişte atalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin bu ot yemeklerini yaptıklarını söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu yemekleri bu gün gün yüzüne çıkarıyoruz. Hatta biraz önce stantları gezerken bu kırcan otlarından, lahanalardan ve diğer otlardan yapılan yemeklerle atalarımız bu coğrafyada ayakta kaldılar diye bir söz ettim. İnşallah bunları daha iyi geliştirip, canlandırmamız lazım. Bunların sürekli olması lazım. Sadece festivalde gösterip kapanıp gitmemesi lazım. Bunların kalıcı iş yerlerinde sürekli üretim yapılarak insanların ihtiyacına sunulması lazım. Ben inanıyorumki çok değerli Samsunlular açılıştan sonra burayı gelip gezeceklerdir. Burada yapılan ot yemeklerini göreceklerdir. Bu yemekleri yapan hanım kardeşlerimiz bu yemekleri evlerinde yapıyorlar ama satacak yerleri yok. Bunu daha çok geliştirmek ve pazarlamak istiyorlar. Onun için desteklere ihtiyacı var. Belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin de destekleriyle inşallah bu arkadaşlarımızın daha çok üretmesi ve ürettiklerini satması ve tüketicilerin de bunları rahat bir şekilde alması için gayret ortaya koymamız lazım.” dedi

Valilik olarak her zaman bu arkadaşlarımızın yanındayız diyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu arkadaşlarımıza destek olacağız. Buradan belediyelerimize de sesleniyorum. Lütfen bu kardeşlerimizin kendi üretimlerini yapacakları ve ürettiklerini satacakları, pazarlayacakları ortam ve imkan oluşturalım. Samsun bu yönüyle de bir potansiyeli kullanmış olacak. Samsun’un turizm yoluyla kendisini daha iyi ifade etmesini ve daha çok gelir elde etmesini sağlayacağız diye düşünüyorum. Bu festivale katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum. 5. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali’ne katkısı olan ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Ellerinize sağlık diyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”ifadelerini kullandı.

Vali Sayın Osman Kaymak, festivalin açılış kurdelesini kestikten sonra 55 ot çeşidiyle yapılan ot kavurması yapımına yardım etti.

18-23 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ot Yemekleri Festivali açılış törenine ayrıca, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Atakum Belediye Başkan Vekili Hasan İpek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HABER: Ahmet Altürk 

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER