SON DAKİKA

Samsun'da bankada çalışan onlarca kişi karantinaya alındı
<>
HaberlerSamsunSamsun'da meteorolojiden 100.yıl tahmini

Samsun'da meteorolojiden 100.yıl tahmini - Samsun Haberleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, 19 Mayıs 1919'un 100. yılı etkinlikleri kapsamında 9 farklı Meteoroloji Bölge Müdürlüğünde liseli öğrencilerle birlikte eş zamanlı olarak meteoroloji balon atımı gerçekleştirildi.

+
-
Samsun'da meteorolojiden 100.yıl tahmini

Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele'yi başlatmak için 19 Mayıs 1919'da  Samsun 'a çıkışlarının 100. yıl etkinlikleri kapsamında Meteoroloji Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde 'Radyosonde Balon Atımı' gerçekleştirildi.

9 FARKI BÖLGEDE EŞ ZAMANLI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne bağlı 9 Meteoroloji Bölge Müdürlüğünde eş zamanlı olarak yapılan  'Radyosonde Balon Atımı'nın  Samsun 'daki ayağı Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğünde yapıldı.

Etkinlik kapsamında özel bir fen lisesi 10. sınıf öğrencilerine öncelikle Meteoroloji 10. Bölge Müdürü  Yücel Yüce  ve diğer yetkililer tarafından meteoroloji binası ve çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Daha sonra ise  'Radyosonde Balon Atımı ' alanına geçildi. Burada da balon atımı hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Daha sonrasında ise, günde 2 defa yapılan balon atımı gençlerle birlikte gerçekleştirildi. Balona ayrıca, 'İstikbal göklerde, bu vatanın gençleri gönüllerde' notu yazıldı.

FARKINDALIK OLUŞTURULMAK İSTENDİ 

Etkinlik hakkında bilgi veren Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Yücel Yüce, meteoroloji balon atımını, milli mücadelenin başlamasının 100. yıl etkinlikleri kapsamında vatanı emanet edecekleri gençlerle birlikte yapmak istediklerini söyledi.

YÜKSEK ATMOSFER GÖZLEMLERİ GÜNDE 2 DEFA YAPILIYOR 

Yüksek atmosfer gözlemlerini günde 2 defa yaptıklarını belirten Yüce, 'Bu sayede 100. yıl etkinliklerinde bir farkındalık oluşturmak istedik. Balon atımı tüm dünyada aynı saatte eş zamanlı olarak yüksek atmosfer rasatlarının yapıldığı istasyonlarda aynı zamanda günde 2 defa yapılmaktadır. Balon atımı ile hava kütlesinin fiziksel özellikleri tespit edilerek, hava tahmin çalışmasında, havacılık çalışmalarında ve diğer analiz çalışmalarında kullanılmakta' dedi.


Öğrenciler ise milli mücadelenin başlamasının 100. yılında böyle bir etkinlik yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER