SON DAKİKA

Samsun'da dev operasyon: 11 tutuklama
<>
HaberlerGÜNDEMHulusi Akar'ın İdlib açıklaması

Hulusi Akar'ın İdlib açıklaması

Hulusi Akar, 'Astana Süreci'nde belirlenen İdlib sınırına derhal geri çekilmelerinin sağlanması ve müteakip dönemde bu ihlal ve saldırıların yaşanmaması için Rusya Federasyonu'ndan da etkin ve kararlı tedbirleri almasını bekliyoruz.' dedi.

+
-
Hulusi Akar'ın İdlib açıklaması
Hulusi Akar'ın İdlib açıklaması

Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar , sınır birliklerinde yaptığı inceleme ve denetlemeler kapsamında geldiği Serinyol'da İdlib'teki son gelişmelerin ele alındığı önemli bir toplantıya başkanlık etti.   

Toplantı sonrasında  konuşan Bakan Hulusi Akar, Suriye'deki rejim unsurlarının  İdlib 'in güneyine yönelik artan saldırı ve tacizlerinin 6 Mayıs'tan itibaren kara harekatına dönüştüğünün görüldüğünü belirtti.

Hulusi Akar  “Rejim, Astana Mutabakatı'na aykırı bir şekilde İdlib'in güneyinde kontrol alanını genişletmeye çalışıyor. Bu durum bölgede sivil can kayıplarına ve bölge halkının yaşam alanlarını terk etmesine neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Akar, “Böylece insani sorunlar her geçen gün büyüyor ve giderek bir felakete dönüşme eğilimi gösteriyor.” diyerek “Ayrıca bu saldırılar gözlem noktalarımızın güvenliği için de risk oluşturuyor. Silahlı Kuvvetlerimizin devriye ve intikallerinin aksamasına yol açıyor. Bu ise Astana ve ikili mutabakatlar çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmek için her türlü gayreti gösteren Türkiye'nin, bizlerin faaliyetlerinin aksamasına sebep oluyor." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ateşkesin sağlanması ve idamesi için her düzeyde gayret sarf ettiğini vurgulayan Akar,  "Bu kapsamda rejim unsurlarının İdlib güneyine yönelik saldırılarına son verilerek Astana Süreci'nde belirlenen İdlib sınırına derhal geri çekilmelerinin sağlanması ve müteakip dönemde bu ihlal ve saldırıların yaşanmaması için Rusya Federasyonu'ndan da etkin ve kararlı tedbirleri almasını bekliyoruz. Türkiye, Rusya Federasyonu ile var olan mutabakatlar doğrultusunda bölgede yaşayan masum halkın güvenlik ve huzuru için sorumluluklarının bilincinde olarak elinden gelen her türlü gayreti göstermeye devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER