SON DAKİKA

Atakum Belediye Başkanı korona virüse yakalandı
<>
HaberlerGÜNDEMSamsunlular dikkat! 2 günde teslim alabiliyorsunuz

Samsunlular dikkat! 2 günde teslim alabiliyorsunuz

İçişleri Bakanlığı'nın geride bırakılan yıl başlatmış olduğu '3'ü Bir Yerde' uygulaması çerçevesinde uzayan randevu sürelerine son verildi. Yeni dönemde kimlik, ehliyet ve pasaport almak için başvuranlar başvuruda bulunduğu gün randevu alabiliyor. Daha kısa sürede teslim edilebiliyor.

+
-
Samsunlular dikkat! 2 günde teslim alabiliyorsunuz
Samsunlular dikkat! 2 günde teslim alabiliyorsunuz

İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 2 Nisan tarihinde   kimlik ,  sürücü belgesi ,  pasaport  “3'ü Bir Yerde” uygulamasını hayata geçirdi.  Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmişti.

BUGÜNE KADAR 19 MİLYON YENİ KİMLİK BASILDI 

Böylece kimlik, sürücü belgesi, pasaport tek bir yerden il, ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştı. “3'ü Bir Yerde” şeklinde başlatılan uygulama çerçevesinde bugüne kadar 19 milyon 95 bin 662 yeni kimlik, 4 milyon 402 bin 703 sürücü belgesi, 2 milyon 251 bin 214 pasaport basıldı.

ÇİPLİ KART SAYISINDA RAKAM 39 MİLYON OLDU 

2016 yılından bu yana basılan yeni çipli kimlik kartı sayısı ise 39 milyon 343 bin 355 oldu.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNİN KAPASİTE VE PERSONEL SAYILARI ARTTI 

Söz konusu uygulama ilk başladığı günlerde vatandaşlar yoğun ilgi gösterince randevu sürelerinde aksamalar yaşandı.  Talepler karşısında özellikle  büyük şehirlerde, 61 güne kadar uzayan sürelere randevular verilebildi. İçişleri Bakanlığı randevu sürelerinin uzaması durumuna yönelik vatandaş memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmanın çözümü olarak nüfus müdürlüklerinde kapasite artırımına ve personel sayısında artışa yöneldi.

RANDEVU SÜRESİ 1 GÜNE DÜŞTÜ 

Nüfus müdürlüklerindeki kapasitelerin artmasıyla beraber uzayan randevu sürelerine son verildi.  Öyle ki randavu süreleri 1 güne kadar düşürüldü. Böylece yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevu alabilecek.

RANDEVU TARİHLERİNİ VATANDAŞ KENDİLERİ BELİRLEYEBİLİYOR 

Kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyenler yeni sistemde randevu tarihi ve saatini kendisi belirleyebiliyor. Ayrıca 65 yaş önceliği ile yaşlı vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapabiliyor.
Acil durumlar sebebiyle randevu almak isteyenlere nüfus müdürlüklerinde verilen randevusuz kota sayısı 4 kat artırıldı.

Telefon ya da internetten randevu alınabiliyor

Vatandaş memnuniyetini artırmak için ALO 199 Mobil uygulama, https://randevu.nvi.gov.tr adresi ve ALO 199 iletişim hattından Türkiye'nin her yerindeki il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu alınabiliyor.

GÜNLÜK ORTALAMA OLARAK 80 BİN BAŞVURU 

Nüfus müdürlükleri, mevsimsel ve dönemsel farklılıklarla birlikte 3 belge tipinde günlük ortalama 80 bin başvuru alıyor. En yüksek başvuru yeni randevu sisteminin devreye girmesinden sonra yapıldı. Bu kapsamda 172 bin başvuru alındı.

BELGELER 2 GÜNDE ULAŞABİLİYOR 

Belgeler başvuru sahiplerine ortalama 10 günde teslim edilirken şu anda bu durum ortalama 2-3 gün içerisinde ulaşabiliyor. 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER