SON DAKİKA

Gül'den saldırıya sert tepki!
<>
HaberlerKıdem tazminatı reformunda merak edilenler!

Kıdem tazminatı reformunda merak edilenler!

Ekonominin yol haritasında bu yıl sonuna kadar çalışanlar için Kıdem Tazminatı Fonu kurulması yer alıyor. En azından 20 milyon kişiyi ilgilendiren kıdem tazminatında ne olacak? İşte madde madde cevabı

+
-
Kıdem tazminatı reformunda merak edilenler!
Bazı çalışanlarda kıdem tazminatıma devlet tarafından el mi konacak diye bir korku bile var. Ne yapılmak isteniyor ve ortaya nasıl bir sonuç çıkabilir? 

 Bazı çalışanlarda kıdem tazminatıma devlet tarafından el mi konacak diye bir korku bile var. Gerçekte kıdem tazminatında ne olacak? Ne yapılmak isteniyor ve ortaya nasıl bir sonuç çıkabilir? Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım bu sorulara madde madde yanıt verdi. 

 

Öncelikle bir kaç konuyu aydınlatalım.

-Birincisi halen çalışanların kıdem tazminatında bir değişiklik olmayacak. Bu tazminatlar çalışan, çalışmaya devam ettiği müddetçe işyerinde kalacak ve işyeri tarafından ödenecek. Hukukta kazanılmış haklar korunur ve geriye yönelik işletme olmaz.İşveren çalışılan her ay için Fona ödeme yapacak ve bu çalışan adına burada değerlendirilecek. Faize, menkul kıymete veya faizsiz yatırım araçlarına yatırılacak. Getirisi ana parayla birlikte çalışana ait olacak. Çalışan da hesabını izleyebilecek. Konulacak süre sonunda mesela 10 yıl sonra Fonda birikenler sahipleri tarafından çekilebilecek. Ya da çekilmeyip çalışma hayatının sonunda topluca alınabilecek. 
Tuzu kuru olanlar... 

-Mevcut sistemde bazı çalışanların tazminatlarını alamamaları Kıdem Tazminatı Fonu için en önemli gerekçe gösteriliyor. Ya işveren zor durumda, iflas etmiş ya da kötü niyetli ve tazminat ödememek için dolambaçlı yollara sapıyor. Bunun örneklerine sık rastlıyoruz.


Ama çoğunluğu da kıdem tazminatlarını ödüyor. En başta büyük şirketler, kurumsallaşmış olanlar, kar edenler bu edinimini yerine getiriyor. Getirmeyen olursa da hukuki yaptırımlarla karşılaşıyor. Mahkemeler genelde çalışanları haklı buluyor. 


Gül'den saldırıya sert tepki!GÜNDEM
Gül'den saldırıya sert tepki!
CHP'den istifa çağrısı!GÜNDEM
CHP'den istifa çağrısı!
Trabzonsporlu oyuncu Hüseyin Türkmen kaza yaptıGÜNDEM
Trabzonsporlu oyuncu Hüseyin Türkmen kaza yaptı
Elazığ'da trafik kazası: 3 yaralıGÜNDEM
Elazığ'da trafik kazası: 3 yaralı

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkunç ölüm! Samsun'da korkunç ölüm!Samsun bir evladını daha kazaya kurban verdi! Samsun bir evladını daha kazaya kurban verdi!Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı! Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı!3. Kattan düşen yaşlı adam hayatını kaybetti! 3. Kattan düşen yaşlı adam hayatını kaybetti!ABD'de 'Türkiye' alarmı! ABD'de 'Türkiye' alarmı!Saldırıya uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama! Saldırıya uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama!Bahçeli resti çekti! Bahçeli resti çekti!Denize atlayan üniversiteli genç kızı, polis kurtardı Denize atlayan üniversiteli genç kızı, polis kurtardı21 Nisan Samsun hava durumu 21 Nisan Samsun hava durumuCHP'den istifa çağrısı! CHP'den istifa çağrısı!

SIRADAKİ HABER
}