HaberlerSamsunSamsun'un en huzurlu yeri

Samsun'un en huzurlu yeri - Samsun Haberleri

Hafta sonunun en huzurlu adresleri arasında Samsun'dan o yer var.

+
-
Samsun'un en huzurlu yeri

Kış mevsimi, hava koşulları nedeniyle gezmenin daha zor olduğu bir dönem gibi görünse de, yazın yaşanan yoğun kalabalıklardan uzaklaşmak ve huzur için mutlaka değerlendirilmeli.

Samsun ’un Alaçam, Bafra  ile 19 Mayıs  ilçelerinin sınırlarını kapsayan Kızılırmak ’ın Karadeniz ’e döküldüğü bölgenin de içinde bulunduğu 56 bin hektar alanı kaplayan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti  Türkiye ’nin önemli sulak alanlarının başında geliyor.

Türkiye ’deki nadir subasar ormanlarından birisi olan Galeriç Ormanları macera  ve doğa turizmcileri  için iyi bir alternatif. Ayrıca fauna ve flora bakımından oldukça zengin bir bölge.

İrili ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar ormanları ile 12 bin hektarı bulan sulak bölgesi ve barındırdığı canlı türleri ile Türkiye’nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada bugüne kadar yaklaşık 143 türün ürediği belirlendi.  

Delta, biyoçeşitlilik, kuş göç yolları üzerindeki konumu, barındırdığı habitatlar gibi özellikleri ile UNESCO Dünya Mirası  Geçici Listesi’nde bulunuyor.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER