SON DAKİKA

Samsun'da tramvay yayaya çarptı
<>
HaberlerSamsunSamsun'da öncelik yayanın!

Samsun'da öncelik yayanın! - Samsun Haberleri

Samsun Valisi Osman Kaymak 'Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın' projesi için trafik polisi oldu.

+
-
Samsun'da öncelik yayanın!

İçişleri Bakanlığı ’nın, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlattığı proje için 81 ilde 12.00 13.30 saatleri arasında eş zamanlı eylem yapıldı.


Karayolları Trafik Kanunu 'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik " yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla eylem gerçekleştirildi.


Samsun’da ise Vali Osman Kaymak trafik polisi kıyafeti ile yaya geçitlerinde sürücüleri durdurarak uyardı.
Vali Kaymak sürücülere önceliğin yayalara verilmesini hatırlattıktan sonra öğrenciler ve vatandaşlarla birlikte yaya geçidini kullandı.
Mustafa Bilik

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER