HaberlerSAMSUN HABERSamsun Haberleri: Engelli Kişiler İçin Toplu Taşımada 'Asansör' Talebi

Samsun Haberleri: Engelli Kişiler İçin Toplu Taşımada 'Asansör' Talebi

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, toplu taşıma araçlarında engellilerin ulaşımını kolaylaştırması için 'asansör' uygulamasının yapılmasını beklentileri arasında olduğunu söyledi.

+
-
Samsun Haberleri: Engelli Kişiler İçin Toplu Taşımada 'Asansör' Talebi

TSD Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, şube binasında yaptığı basın açıklamasında engelliler için yetkililerden beklentilerini dile getirdi.

Hakyemezoğlu, “Engellilerin yerel yönetimlerin karar organlarında temsiline olanak sağlanmalı, siyasi partiler engellilerin belediye meclislerinde temsili için kota dahil uygun yol ve yönetimler uygulanmalı. Evde bakım hizmetleri, engellilerin ulaşımın sağlanması gibi konularda ek önlemler yöntemler ve araçlar geliştirilmeli. Kamu hizmetlerinin verildiği alanlarda engellileri de dikkate alan düzenlemeler yapılmalı, özellikle evlerinden çıkamayan engellilere yönelik hizmetler çeşitlendirilmelidir” şeklinde konuştu. 


Engellilere herkesin eşit olarak yararlanması gereken eğitim, sağlık, çalışma ve demokratik haklarını normal vatandaşlar gibi kullanan hayatla iç içe olan birer birey olabilme imkanları daha fazlasıyla verilmesi gerektiğini kaydeden Hakyemezoğlu, “Özel otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarına engellilerin kullanımını kolaylaştıracak asansörlerinin yapılması en büyük beklentilerimiz arasında” diye konuştu. 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER