HaberlerSAMSUN HABERSamsun Haberleri: Arıcıların Konaklama Yerleri Belirleniyor

Samsun Haberleri: Arıcıların Konaklama Yerleri Belirleniyor

'Samsun İli Bitki Florasının Tespiti ve Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi'nin anlatıldığı toplantı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

+
-
Samsun Haberleri: Arıcıların Konaklama Yerleri Belirleniyor

 İl Müdürü Nail Kırmacı, “Arıcılık elde edilen arı ürünlerinin yanında, tarımsal faaliyetler içerisinde tozlaşma hizmeti ile bitkisel üretime dolaylı olarak katkısı olan önemli bir yetiştiricilik faaliyetidir. Yapacağımız bu çalışma ile ilimiz bitki florasını tespit ederek arıcılarımızın floradan en üst düzeyde faydalanmalarını ve gezginci arıcı faaliyetlerinde yaşadıkları konaklama yeri sıkıntısını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. İlimiz arıcılık sektörünün önünü açan, gelişmesine katkı verecek bir çalışma olacaktır. İlimizde arıcılıkla uğraşan bin beş yüz yetiştiricinin 80 bin kovanı mevcut hem arıcı sayımızın hem de arıcı başına düşen kovan sayısının artmasını hedefliyoruz” dedi. 
Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut Güler ise proje kapsamındaki çalışmalar, Samsun arıcılığının durumu ve arıcılık mevzuatı ile ilgili bilgiler vererek, “Projenin amacının ilimizde arıcılık yapılacak nektar ve polenli bitki florasında mevcut durumunun tespit edilmesi ve arı konaklama yerlerinin belirlenmesi, arıcılıkta konaklama sorunlarını çözmek için gerekli teknik altyapının oluşturulması, ülke genelinde gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan üreticilerimizin hem girdi maliyetlerinin azaltılması hem de daha sağlıklı, izlenebilir ve güvenilir arı ürünleri üretimi yapmalarının sağlanmasıdır” diye konuştu. 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER