HaberlerSAMSUN HABERSamsun Haberleri: 150 yıllık tarihi su değirmeni yeniden yapılacak

Samsun Haberleri: 150 yıllık tarihi su değirmeni yeniden yapılacak

Havza Belediyesi tarafından yapılan rekonstrüksiyon projesi ile ilçe turizmine kazandırılacak olan Göbeçioğlu su değirmeninin aslına uygun olarak yeniden inşası için çalışmalara başlandı.

+
-
Samsun Haberleri: 150 yıllık tarihi su değirmeni yeniden yapılacak

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz  Samsun Ankara Karayolu Ereli Kavşağında bulunan tarih Göbeçioğlu su değirmeninin aslına uygun olarak yeniden yapılacağı alanda incelemelerde bulunak ilgililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı ve bir süre çalışmaları inceledi.

Samsun Ankara Karayolu üzerinde bulunan Göbeçioğlu su değirmeninin aslına uygun olarak yapılması ile bölge turizmine önemli bir kakı sağlayacağına değinerek; “2014 yılında Büyükşehir Yasası ile mülkiyeti belediyemize geçen ve geçtiğimiz aylarda bir bölümü çöken Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun 31 Mayıs 2012 tarih ve 406 Sayılı kararı ile taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenen Göbeçioğlu su değirmeninin aslına uygun olarak restore ederek turizme kazandırmak için çalışmalarımıza başladık.” Dedi.

İkiz kültürel varlıkların yaşatılarak geleceğe aktarılmasının önemine değinerek; “Toplumların varlıklarını sürdürmesi tarihi ve kültürel miraslarının korunmasıyla mümkündür. İlçemizin sahip olduğu tarihsel geçmişin simgelerini yaşatmak ve geleceğe taşımak hepimizin görevidir. Değirmenin aslına uygun olarak yeniden hayat bulması yönünde, Samsun Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, bu tarihi değerimiz yeniden hayat bulacak. Bu projede bizlere desteklerinden ötürü Sayın Valimize teşekkür ederim” Dedi.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz hedeflerinin değirmeni çalışır hale getirerek ziyaretçilerimize güzel ve otantik bir ortamda hizmet verebilecek bir tesis kazandırmak olduğuna değindi.

İkiz hazırlanan projenin yaklaşık 1 milyon 400 bin lira maliyetine olduğunu belirtti.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER