HaberlerSAMSUN HABERTehlikeli Mesleklere Belge Zorunluluğu Geldi

Tehlikeli Mesleklere Belge Zorunluluğu Geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde belge zorunluluğu getirdi. Bu esleklerde çalışanlar mesleki yeterlilik kursuna gidip belge alacak, belgesiz çalışanlara 637 liradan başlayarak katlamalı ceza uygulanacak.

+
-
Tehlikeli Mesleklere Belge Zorunluluğu Geldi

Samsun Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Eyüp Aydın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmelik ile mecburi hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi bulundurma şartının 2019 yılı Kasım ayından itibaren geçerli olacağını söyledi. Eyüp Aydın, “ Mesleki yeterlilik belgesi otomotiv boyacılığı, kaportacılık, otomotiv elektrik ve elektronik mekaniği işinde çalışanlar, kaynakçılık, torna freze ve servis şoförlüğü gibi tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler grubundakiler için geçerli olacak. 2019 yılı Kasım ayından itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayanların bu işlerde çalışmalarına izin verilmeyecek. Yapılacak denetimlerde belgesi olmadan bu işi yapanlara önce 627 lira para cezası, sonrasında da katlamalı para cezası ve meslekten men gelecek” dedi.
ODA HİZMET VERECEK 
Samsun Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Eyüp Aydın, mesleki yeterlilik belgelerini bakanlık ya da bakanlığın yetki verdiği kuruluşların vereceğini söyledi. Başkan Aydın, “ Madeni Sanatkârlar Odası olarak bakanlığın yetkilendirdiği Ankaralı bir firma ile anlaştık. Bu kurs AB kapsamında ücretsiz veriliyor. Ancak kursa başlarken ücret ödeniyor kursu başarı ile bitirenlere ücretleri geri iade ediliyor. Biz oda olarak üyelerimizin başlangıç ücretini biz ödeyeceğiz. Üyelerimize hiçbir mali külfet yüklemiyoruz. Bu arada mesleki yeterlilik belgesi tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grubu ile ilgili meslek lisesi ve yüksekokul bitirenlerden ve ustalık belgesi olanlardan istenmeyecek” diye konuştu.

 

İLHAN DEMİRCİOĞLU

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER