HaberlerSamsunSamsun'dan seslendi! Binlerce insan issiz kalacak

Samsun'dan seslendi! Binlerce insan issiz kalacak - Samsun Haberleri

Samsun Diş Teknisyenleri Dernek Başkanı Adnan Öz,10 binin üzerinde insanın işsiz kalacağını söyledi.

+
-
Samsun'dan seslendi! Binlerce insan issiz kalacak

Samsun Diş Teknisyenleri Dernek Başkanı Adnan Öz , Danıştay’ın diş protez laboratuvarlarında çalışan yardımcı personel ibaresini iptal etmesine tepki gösterdi.

Öz, bu iptal ile yaklaşık 10 binin üzerinde insanın evine ekmek götüremeyerek işsiz  kalacağını söyledi.

Adnan Öz, “Bakanlık, diş protez üretimindeki eleman yetersizliği nedeniyle hızlandırılmış bir eğitim programı çerçevesinde mevcutta çalışan ama belgesi olmadığı için sıkıntı yaşayan 10 binin üzerinde ve sınavlarda başarılı olan insana yardımcı personel belgesi vermiştir. Bu personelin yaklaşık 5 bini, sağlık müdürlüklerinden verilen çalışma belgeli ve diğerleri de çalışma belgesiz mesleklerini icra edip ailelerinin nafakasını alın teri ve helal yollardan kazanmaktadır. Bu elemanlar şu an ülkemizde üretilen toplam diş protezin yarısından fazlasını üretmektedirler'' açıklamasında bulundu.

Binlerce insan işsiz kalacak 

Öz;''Bu sorun çözülmez ise hem 10 binin üzerinde insan işsiz kalacak hem de diş protez üretimi de sekteye uğrayacak. Yani sistem felç olacak. Çünkü laboratuvarlar diş hastaneleri ile sözleşme karşılığı diş protez üretmektedir. Bu elemanlar çalışamaz ise laboratuvarlar, yeterli diş protezi üretemez ve bu konu kaosa döner. Uzun vadede ise Samsun, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi diş protez yapımında merkez olmuş illerde diş protez meslek liseleri açılmalı ve haftada en az 20 saat staj zorunluluğu getirilmelidir” dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Samsun'da uyuşturucu ticaretine gözaltıSAMSUN HABER
Samsun'da uyuşturucu ticaretine gözaltı
Samsun'da 5 kilo esrar yakalandıSAMSUN HABER
Samsun'da 5 kilo esrar yakalandı
Samsun'da zehir tacirine gözaltıSAMSUN HABER
Samsun'da zehir tacirine gözaltı
Samsun'da 17 yıl cezası olan kişi yakalandıSAMSUN HABER
Samsun'da 17 yıl cezası olan kişi yakalandı

EN ÇOK OKUNANLAR

Müge Anlı'da ağızları açık bırakan itiraf Müge Anlı'da ağızları açık bırakan itiraf23 Eylül Pazartesi güncel fındık fiyatları ne kadar? 23 Eylül Pazartesi güncel fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da amcalarını öldüren kızlar adliyede Samsun'da amcalarını öldüren kızlar adliyedeEgzoz kokusuna karşı parfüm kokusu için pedal çevirdiler Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu için pedal çevirdilerSamsun'da kuryelerin trafikteki sohbeti ölümle bitiyordu Samsun'da kuryelerin trafikteki sohbeti ölümle bitiyorduSamsun'da 5 kilo esrar yakalandı Samsun'da 5 kilo esrar yakalandıSamsun'da zehir tacirine gözaltı Samsun'da zehir tacirine gözaltıSamsun'da öğrenci servislerine mobil yazılım Samsun'da öğrenci servislerine mobil yazılımSamsun'da uyuşturucu ticaretine gözaltı Samsun'da uyuşturucu ticaretine gözaltıSamsun'da altın fiyatları ne kadar? 23 Eylül Pazartesi güncel altın fiyatları Samsun'da altın fiyatları ne kadar? 23 Eylül Pazartesi güncel altın fiyatları
SIRADAKİ HABER