SON DAKİKA

Samsun Haberleri: Öğrenci Servisinde 16 Yaşındaki Kıza Taciz!
<>
HaberlerSamsun Haberleri: Sülünler Samsun'dan

Samsun Haberleri: Sülünler Samsun'dan

Gelemen Sülün Üretme İstasyonunda üretilen sülünler, Türkiye'nin birçok iline gönderilerek yok olma tehlikesi altında bulunan sülün popülasyonunun devam etmesi sağlanıyor.

+
-
Samsun Haberleri: Sülünler Samsun'dan

Artan nüfus, sanayileşme, hızlı kentleşme, doğal afetler, düzensiz ve aşırı avlanma, tabii kaynakların tahribini hızlandırmış sülün gibi birçok yabani hayvan türünün yok olmasına ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelmesine neden oluyor. 


Tarım ve Orman Bakanlığı, yerli kuşlardan olan ve nesli hızla azalan bu türü üreterek doğaya salmak ve doğada desteklemesini yapmak amacıyla Kara Avcılığı Kanunu ve Milli Parklar Kanunu hükümleri çerçevesinde sülün üretme İstasyonları kurdu. 1969 yılında kurulanGelemen Sülün Üretim Merkezi ve 2017 yılında kurulan Terme Gölardı Üretim Merkezi bu istasyonlar arasında en büyük kapasiteye sahip.

Gelemen Sülün Üretim Merkezi 1,1 ha alana kurulmuş olup, içerisinde idari bina, karantina odası, kuluçkahane, civciv gelişim odası, dezenfeksiyon ve yumurta saklama odası, yem deposu, açık ve kapalı kümesler, bekçi evi, personel soyunma ve duş odaları bulunmakta. 

15 yılda 238 bin sülün üretildi 

Gelemen Sülün Üretme İstasyonunda 2003-2018 yılları arasında 223 bin 407 adet sülün üretildi ve Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde tabiata salındı. 2018 yılı üretim döneminde ise 14 bin 786 adet civciv yumurtadan çıktı. 2018 yılı da dahil olmak üzere son 15 yılda toplam 238 bin 193 adet sülün üretildi. 2019 yılında da 14 bin sülün üretilip doğaya salınması planlanıyor. 


2018 yılı tahsis programına göre4 bin sülün Samsun’a,2 bin sülün Sinop’a,2 bin sülün Sivas’a, 2 bin sülünOrdu’ya, 500 sülünAnkara’ya ve bin 500 adet sülünÇanakkale’ye gönderildi. Zihni Şahin Söz VerdiSAMSUN HABER
Zihni Şahin Söz Verdi
Samsun Haberleri: Öğrenci Servisinde 16 Yaşındaki Kıza Taciz!SAMSUN HABER
Samsun Haberleri: Öğrenci Servisinde 16 Yaşındaki Kıza Taciz!
 Samsun Hbaerleri: Samsun'da Silah Kaçakçılığı Operasyonu: 13 gözaltı SAMSUN HABER
Samsun Hbaerleri: Samsun'da Silah Kaçakçılığı Operasyonu: 13 gözaltı
Samsun Haberleri: Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 2 gözaltıSAMSUN HABER
Samsun Haberleri: Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 2 gözaltı

EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'de 10 İlçe adayı Tamam AK Parti'de 10 İlçe adayı TamamAK Parti – MHP Anlaştı mı? AK Parti – MHP Anlaştı mı?Samsunspor Haberleri: Taşkın Listeyi Uyanık'a Sundu Samsunspor Haberleri: Taşkın Listeyi Uyanık'a Sundu Artık E-Devlet Üzerinden Yapılacak Artık E-Devlet Üzerinden YapılacakSamsun Haberleri: İnşaattan Düştüler: 1 ölü 1 yaralı Samsun Haberleri: İnşaattan Düştüler: 1 ölü 1 yaralıSamsun Haberleri: Tarla Kavgasında 4 Kişi Yaralandı Samsun Haberleri: Tarla Kavgasında 4 Kişi YaralandıTürkiye'den 'Bor Hamlesi Türkiye'den 'Bor HamlesiSamsun'da Yapılan El Yapımı Bebekler, Yurt Dışına Satılıyor Samsun'da Yapılan El Yapımı Bebekler, Yurt Dışına SatılıyorSamsunlular Seçildi Samsunlular SeçildiGörme Engelli Kadına Ehliyet Verildi Görme Engelli Kadına Ehliyet Verildi

SIRADAKİ HABER
}