SON DAKİKA

Sıfır Atık Çalıştayı başladı
<>
HaberlerHollanda'da Irkçı Şiddet Artıyor

Hollanda'da Irkçı Şiddet Artıyor

Verwey Jonker Enstitüsü'nün yapmış olduğu bir araştırmaya göre yabancılara yönelik uygulanan ırkçı şiddet ve tehditlerin arttığı sonucu ortaya çıktı.

+
-
Hollanda'da Irkçı Şiddet Artıyor

Hollanda'da Anne Frank Vakfı adına yaptığı araştırmada Verwey Jonker Enstitüsü , ırkçılık  oalylarıyla alakalı olarak bir rapor hazırladı.


Raporda ırkçı şiddet sayısında azalma kaydedilirken "fiziksel güç" şeklinde tanımlanan ırkçı şiddet ve "korkutma" şeklinde tanımlanan ırkçı tehdit oranlarında ise artış görüldüğü belirtildi.


Rapora göre, yabancılara yönelik 2016'da 2 bin 247 vaka yaşanırken, bunların yüzde 6'sını ırkçı şiddet, yüzde 4'ünü ırkçı tehdit oluşturdu. Geçen yıl ise yabancılara yönelik bin 902 vakanın yüzde 19,3'ü ırkçı şiddet, yüzde 16,1'i ırkçı tehdit olarak kayıtlara geçti.


Raporda Müslümanlara yönelik ırkçı şiddet ve tehdit verilerine de yer verildi. Buna göre, Müslümanlara yönelik 2016'da 364 vakanın yüzde 4'ünü ırkçı şiddet, yüzde 7'sini ırkçı tehdit oluşturdu. Geçen yıl ise 213 vakanın yüzde 11,3'ü ırkçı şiddet, yüzde 12,7'si ırkçı tehdit olarak gerçekleşti.


İslamofobik saldırıların giderek vandalizme dönüştüğüne işaret edilen araştırmada, hasarla sonuçlanan söz konusu saldırıların oranının 2016 yılında yüzde 11 olduğu geçen yıl ise yüzde 17,8'e yükseldiği belirtildi.

SIRADAKİ HABER
}